Starlink uyduları birazdan fırlatılacak! Buradan canlı izleyin (Ertelendi)

Elon Musk’ın ünlü uzay şirketi SpaceX, yörüngeden yüksek süratli internet sağlama projesi Starlink için bugün çok değerli bir adım atmaya hazırlanıyor. Şirketin geliştirdiği tam 60 Starlink uydusu Falcon 9 roketiyle birlikte birazdan uzaya gönderilecek.

SpaceX’in Starlink-1 ismini verdiği misyon Türkiye saatiyle 05.30’da (16 Mayıs) başlayacak. Cape Canaveral Uzay Üssü’nden kalkışa geçecek olan Falcon 9 roketinin kısa müddette uyduları alçak Dünya yörüngesine göndermesi ve Yeryüzü’ne geri dönüş yapması bekleniyor. Misyonun sonunda her vakit olduğu üzere bir de iniş denemesi gerçekleştirilecek.

Starlink-1 misyonunu aşağıdaki YouTube penceresinden canlı takip edebilirsiniz.

Elon Musk geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda 60 Starlink uydusunun fotoğrafını yayınlamıştı. Mevzuyla ilgili birtakım açıklamalar da yapan Musk, uyduların kesin üretim dizaynına sahip olduğunu belirtti. Yani özellikleri kısıtlanmış test eserleri olmayacak. SpaceX geçtiğimiz yıl Tintin A ve Tintin B isimli demo uydular da göndermişti.

SpaceX lideri Gwynne Shotwell, Starlink-1 misyonunun projenin geleceği için çok değerli olacağını söylüyor. 60 uydu önümüzdeki haftalarda ağır bir formda test edileceğini belirten Shotwell, bu testlerden elde edecekleri sonuçlara nazaran gelecek planlarının şekilleneceğini tabir etmişti.

Starlink-1 misyonu dev proje için yalnızca bir başlangıç olacak. SpaceX’in 10 milyar dolar yatırım yapmayı planladığı Starlink projesinde sonuncu maksat yörüngeye tam 12 bin uydu yerleştirmek. Bu uydulardan 4425 adedinin 2024 yılına kadar uzaya gönderilmiş olması planlanıyor. Starlink uyduları 550-1100 kilometre üzere yüksekliklerde bulunacak.

SpaceX, uzaydan internet projeleri üzerinde çalışan tek şirket değil. OneWeb ve Amazon üzere şirketlerin de şu anda benzeri planları bulunuyor. OneWeb, geçtiğimiz şubat ayında ilk uydularını yörüngeye göndermişti. Önümüzdeki yıllarda bu alanda önemli rekabetlerin olacağı kestirim ediliyor.

ABD Federal İrtibat Heyeti, geçtiğimiz yıl sektöre rekabet getireceğini söyleyerek uzaydan internet projelerini desteklediklerini açıklamıştı. Dünyanın başka taraflarında ise bu projelere nasıl yansıların verileceği elbette şu an için bilinmiyor. Örneğin yakın vakitte bu uydular Türkiye’de de hizmet verebilecek duruma gelebilir. Lakin devlet tarafında vatandaşların bu hizmetten yararlanmasına müsaade verilir mi bunu vakit gösterecek. 

Başa dön tuşu