NASA Ay 2024 misyonu için işbirliği davetinde bulundu (video)

Mevcut ABD idaresi , NASA nın Ay’a geri dönmesini en kısa müddette tamamlamasını istedi ve bu vazifesi tamamlamak için yalnızca beş yıl müddet verdi.

NASA Ay 2024 misyonu için işbirliği davetinde bulundu (video)

NASA 2024 yılında tamamlanması planlanan misyon için çalışmalarını sürdürüyor. Lakin NASA’nın çalışmalarını meselesiz sürdürebilmesi için parasını çekecek bir fonu yok. Şayet bu türlü bir fon olsaydı bile, ABD idaresinin verdiği mühlet zarfında misyonu tamamlamak için önemli bir gayret gerektiriyor. Buna karşın, Trump tarafından atanan NASA yöneticisi Jim Bridenstine “meydan okumayı” hevesle kabul etti. Herkes ABD’nin Ay 2024 vazifesi için kâfi para sağlayıp sağlamayacaklarını merak ederken, NASA işbirliği duyurusu için kısa bir görüntü yayınladı.

Videoda 2024 Ay misyonunun mutlaka gerçekleşeceği belirtiliyor ve NASA’nın milletlerarası ortaklarının işbirliği uğraşlarını vurgulanıyor. Bu Amerika için âlâ bir şey, zira Amerika Birleşik Devletleri’nin öbür devletlerin yardımı olmadan Ağ Geçidi’ni sağlayabilmesi mümkün değildi.

Görüntü, NASA’nın 2024 Ay misyonunu gerçekleştirmesi için gereken fonları karşılama konusunda tesirli olan bireylerin, bir ölçü dahi olsa dayanağını sağlamak üzere hazırlandı.

NASA Ay 2024 vazifesini kaldırabilir mi?

Kesinlikle, fakat finansman dayanağı üzere kıymetli faktörler neredeyse büsbütün denetim dışı. NASA’nın Ay 2024 misyonu iptal olursa, bu büyük olasılıkla NASA’nın eksikliğinden kaynaklanmayacak. Fakat bu misyon en başından beri hiç gerçekçi olmadığından fon sağlama konusunun bahta bağlı olduğu düşünülüyor.

Başa dön tuşu