Avengers: Endgame, Avatar’ı geçerek tarihin en büyük filmi oldu

Avengers: Endgame, artık tarihin en büyük sineması. Disney tarafından bugün yapılan açıklamaya nazaran Endgame, Avatar’ı devirerek tarihin en yüksek hasılat elde eden sineması oldu. Bugün prestijiyle 2,789 milyar doların üzerinde bir hasılata ulaşan Avengers: Endgame, bundan tam 13 hafta evvel vizyona girmişti.

Hususla ilgili açıklama yayınlayan Walt Disney Stüdyoları eş lideri Alan Horn,”Marvel Stüdyoları ve Walt Disney grubunu tebrik ediyorum. Ayrıyeten Avengers: Endgame’i bu büyük başarılara taşıyan dünyadaki tüm hayranlarımıza da büyük minnet borçluyuz.” sözlerini kullandı.

Avengers: Endgame’in tarihi rekorundaki en büyük hisse elbette Kuzey Amerika’ya ilişkin. Sinema burada tam 854 milyon dolar hasılat elde etmeyi başardı. Şu anda Star Wars: The Force Awakens’ın (936m) ardında Kuzey Amerika’da en yüksek hasılat elde eden ikinci sinema pozisyonunda bulunuyor.

Avengers: Endgame, Kuzey Amerika dışındaki bölgelerde de büyük muvaffakiyete ulaştı. Sinemanın bilhassa de Çin’de gösterdiği performans (629 milyon dolar) hakikaten de etkileyici. Ayrıyeten Birleşik Krallık (114m), Güney Kore (105m), Brezilya (85m) ve Meksika’da (77m) da beklentilerin üzerinde gişe hasılatları elde edilmiş. Avengers: Endgame’in Türkiye hasılatı ise yaklaşık 45 milyon TL düzeyinde.

Avengers: Endgame, birinciliğe giden seyahatinde Avatar’ın yanı sıra Titanic, Star Wars: The Force Awakens ve Avengers: Infinity War üzere sinemaları de geride bıraktı. Endgame öncesinde listenin birinci iki sırası ünlü direktör James Cameron’a aitti.

Endgame’in tarihi başarısıyla ilgili CNN’e konuşan Boxoffice.com baş analisti Shawn Robbins,”Endgame, Marvel Sinematik Evreni’nin (MCU) modern sinemadaki yerini pekiştiren, MCU’yu bu periyodun bir temel taşı haline getiren sinema oldu. MCU nesiller boyunca hatırlanan bir efsane olacak.” biçiminde konuştu.

Marvel Stüdyoları’nın daha evvel görülmemiş bir işi başardığından da bahseden Robbins,”Marvel Sinematik Kozmosu üzere tam 11 yıla yayılmış, kısımlar halindeki bir sinematik seyahat, seyircilerin daha evvel deneyim ettiği bir şey değildi. Endgame’in tarihin en yüksek hasılat elde eden sineması olması Marvel’ın 10 yıllık macerası için pasta üzerindeki çilek oldu diyebiliriz.” tabirlerini kullandı.

Başa dön tuşu