İklim değişikliği: Avrupa, daha önce duyulmamış sıcaklıklarla boğuşuyor

Meteorologlar, son birkaç gün içinde Avrupa genelinde hava durumu kayıtlarının telaş verici bir süratle düştüğünü belirtiyor. Birebir vakitte yeniden Avrupa’da Ocak ayının en sıcak günleri de yaşanıyor. Bu uç senaryolar ise iklim değişikliğini gündeme bir kere daha getiriyor.

Aşırı sıcaklıkları takip eden iklimbilimci Maximiliano Herrera’nın derlediği datalara nazaran, Ocak ayının en sıcak günü Polonya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Beyaz Rusya, Litvanya ve Letonya dahil olmak üzere en az sekiz Avrupa ülkesinde kaydedildi. Fakat Avrupa genelinde binlerce sıcaklık rekorunun kırıldığı belirtiliyor.

Daha evvel duyulmamış sıcaklıklar

Aktarılanlar nazaran Polonya’da sıcaklıklar güya Mayıs ayındaymış üzere 19 santigrat dereceleri gördü. Meğer Korbielów kentinde yılın bu periyodunda yaşanan sıcaklıklar ortalama olarak 1 derece olmalıydı. Çek Cumhuriyeti’ndeki Javornik’te ise hava sıcaklığı 19,6 derece olarak ölçüldü. Bu pahanın de yılın bu vaktinde ortalama olarak 3 derece olması gerekiyordu.

Herrera’ya nazaran bunlar yalnızca küçük birer örnek. Avrupa’nın genelinde birtakım bölge ve kentlerde daha evvel hiç duyulmamış sıcaklıkların meydana geldiği görüldü. Hatta İspanya ve Fransa’nın güneyi Bilbao’da sıcaklıklar 25 dereceyi gördü.

Herrera yaptığı açıklamalarda “Bunu Avrupa tarihindeki en çok olay olarak kabul edebiliriz.” ifadelerini kullanırken kıdemli meteorolog Alex Burkill, bunun çok bir hava olayı olduğunu kabul etti ve “Dürüst olmak gerekirse neredeyse hiç duyulmamış olan devasa bir alanda çok sıcak oldu” dedi. Bu sıcak hava dalgasının ise Afrika’nın batı kıyılarında meydana geldiği ve Portekiz ile İspanya’dan kuzeydoğu Avrupa’ya yayıldığı belirtiliyor.

Uzmanlar ısınan atmosfer ve okyanuslarla birlikte çok hava olaylarının katlanarak artacağını söylüyor. Yaşan olayların, kış aylarında havanın nemli, ılıman ve karsız geçeceği gelecek senaryosuna küçük bir bakış sağladığı da belirtiliyor. Şayet iklim krizi için kâfi tedbirler alınmazsa neredeyse her ülkede büyük marjlarla kırılan rekorları görmeye devam edeceğiz.

Başa dön tuşu