Mars’taki oksijen dalgalanmaları NASA’yı bile şaşırttı!

Mars müşahedeleri heyecan verici keşifler sunmaya devam ediyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), Mars’taki oksijende beklenmedik değişimler keşfettiğini açıkladı.

Mars’taki oksijen dalgalanmaları NASA’yı bile şaşırttı!

Mars’taki oksijende beklenmedik ve açıklanamayan değişimler keşfettiğini açıklayan NASA, bu yeni keşfin uzay ajansının Curiosity yer aracını Mars’ın Gale kraterindeki atmosfer gazlarının mevsimsel değişimini ölçmek için birinci sefer kullanmasıyla gerçekleştiğini belirtti. Otomobil büyüklüğündeki keşif aracı ve gezgin robot olan Curiosity’nin, 2012 yılından bu yana kızıl gezegendeki faaliyetlerine devam ettiği biliniyor.

NASA yetkilileri, gezegendeki bu olağan dışı oksijen seviyesi dalgalanmalarının bilinen hiçbir açıklaması olmadığını söz ediyor.

Toplamda 17 adet kameraya sahip olan Curiosity uzay aracının bulunduğu bölgeden fotoğrafını çektiği Mars’ın ıssız ve ürkütücü imajını aşağıda görebilirsiniz.

NASA’nın Maryland, Greenbelt’teki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden, araştırmaya öncülük eden gezegen bilimci Melissa Trainer husus ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“Bunu açıklamak için çabalıyoruz. Oksijen hareketlerinin her mevsim birebir tekrarlanmadığı bilgisi, bizi bunun atmosfer dinamiklerine bağlı bir durum olmadığını düşünmeye itiyor. Şimdi açıklamasını yapamadığımız kimi kimyasal kaynaklar ve azaltıcılar bulunmalı.”

Başa dön tuşu