Kan verdikten sonra kolda morarma neden olur?

Kendimizi halsiz hissettiğimiz vakit yahut tabipler sizden kan vermenizi istediği vakit elbette biraz korkabilirsiniz. Kan verme süreci bittikten sonra ise genelde rahatlarız.

Ancak çabucak sonrasında morarmayı görünce telaşlanabilirsiniz. Pekala kan verdikten sonra genelde herkeste görülen bu durumun nedeni nedir?

Kan vermekten çekinmeyin

Kişilerin kan vermesi sonucunda kolda çabucak morarma üzere durumlar olabilir. Bu durum şahsa bağlık olarak da ortaya çıkabiliryorken, iyneyi yapan hemşirenin dikkatsizliği ile de ortaya çıkabilir. Gelin bu iki durumu biraz daha açalım;

Kişiye bağlı sebeplerin en başında beden yapısı geliyor. Şayet zayıf bünyeli biriyseniz kan alınan kolunuzda morar olabilir. Zayıf bireylerde damar yolları sıkıntı bulunur ve vazifeli hemşire delme işini yaptıktan sonra bu yolu geç bulursa, kan oksijenle temasa geçmiş olur. Dikkat ettiyseniz o denli durumlarda iğne deliğinin çabucak etrafında yeşilimsi renkler çıkar.

Böyle durumda endişelenmenize gerek yok. İkinci durumu izah edelim;

Bazen hemşireler kan alma süreci esnasında damar yoluna iğneyi fazla sokabiliyorlar. Bu türlü durumlarda ise iğne damar yolunun karşısından dışarı çıkar ve damarı deler. Damar delindikten sonra cilt altına bir ölçü kan aktığı için yeşil morluklarla bir arada koyu kırmızı lekeler görülebilir.

Yukarıda fotoğrafta de görebileceğiniz üzere damar patlaması sonucu bu renkler çıkmaktadır. Lakin kaygı yapmanıza gerek yok çünkü damar dakikalar içinde kendini yenileyip delinen kısımı kapatır. Şayet kolunuzdaki kızarıklık kısa müddette geçmez ise hastaneye görünmenizde yarar var.

Başa dön tuşu