Apple, iPhone’lar için kablosuz ters şarj patenti aldı: Neler sunacak?

Günümüzde Samsung başta olmak üzere birçok Android akıllı telefon üreticisi, kablosuz şarj teknolojisini destekleyen aygıtların, diğer aygıtları şarj etmesini sağlayan aykırı kablosuz şarj dayanağı sunuyor. Bu teknolojiyi uzun vakittir iPhone modellerine getirmeyi planlayan Apple ise, bugün bir sefer daha gündeme geldi. 

iPhone 15 ters kablosuz şarj takviyesi sunabilir

İlk olarak 2020 yılında MacRumors, Apple’ın aksi kablosuz şarj özelliği hakkında FCC’ye müracaatta bulunduğunu argüman etmişti. Lakin kısa bir mühlet sonra Apple analisti Mark Gurman, bu özelliğin yakın vadede pek muhtemel olmadığını söyledi. Artık ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayınlanan yeni bir patent, Apple’ın bu istikamette çalışmalara devam ettiğini gösteriyor. 

Yeni patente nazaran Apple, yeni kablosuz şarj teknolojisi için mıknatıs dayanaklı manyetik bir hizalama sistemi kullanmayı planlıyor. Bilindiği üzere kablosuz şarj dayanaklı aygıtlar, şarj yüzeyinin düzgün temas etmemesi sonucunda yetersiz bir performans gösterebiliyor. Bu sorunu çözmek için Apple, MagSafe sisteminde karşımıza çıkan ve cihazları hizada tutabilen manyetik bir düzenek kullanacak.

Şu anda iPhone’ların ardında yer alan kablosuz şarj sistemi, Apple Watch üzere daha küçük aygıtları desteklemeyen büyük bir bobinle sonlu. Lakin yeni patent ile Apple, AirPods’ların yanı sıra Apple Watch, Mac ve iPad’ler için yeni bir sisteme geçiş yapabilir. Bu teknolojinin ne vakit hayata geçirileceği bilinmiyor olsa da Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 15 ailesinde karşımıza çıkabilir.

Başa dön tuşu