GSM firmasının kurumsal şifresiyle 50 milyon kimlik bilgisi çalındı

Gün içerisinde gerçekleşen operasyonda, 50 milyon kişiye ilişkin kimlik bilgilerinin bir örgütün elinde olduğu ortaya çıktı. Örgüt, GSM firmalarından birine ilişkin kurumsal şifreyi yasa dışı yollarla ele geçirip bu bilgilere ulaştı. Siber Hatalarla Çaba grupları, hata örgütünün 16 üyesini gözaltına aldı.

Nüfus cüzdanı fotokopisi bile mevcut

Ankara, Adana ve Antalya başta olmak üzere sekiz ilde düzenlenen operasyonda örgütün elinde birçok bilgi olduğu ortaya çıktı. GSM abonelerine ilişkin T.C. kimlik numarası, adres, anne kızlık soyadı üzere değerli dataları elinde tutan örgüt, nüfus cüzdanı fotokopilerine bile ulaşabiliyordu. Bu bilgilerle sahte kimlikler hazırlayan örgüt üyelerinin, vatandaşların ismine müsaadesiz GSM sınırı çıkarmak ve banka hesapları açmak gibi kabahatlere karıştığı tespit edildi. Hatta kimlik bilgilerinin yasa dışı bahis siteleri üzere yerlere satıldığı öğrenildi.

50 milyon GSM abonesi haliyle büyük bir çoğunluğu kapsıyor. Örgütün elindeki bilgilerle yapılabileceklerin de hududu yok diyebiliriz. Mahkeme tarafından gözaltına alınan 16 şüphelinin 7’sinin tutuklanmasına, 9’unun ise isimli denetim kuralıyla özgür bırakılmasına karar verildi. 

Başa dön tuşu