Çin, Mars’a uzay aracı indirebilen ikinci ülke olmaya çok yakın

Bilimin tüm kollarında olduğu üzere uzay araştırmalarına da önemli yatırımlar yapan Çin, önümüzdeki yıl kızıl gezegen Mars’a tarihi bir misyona çıkmaya hazırlanıyor. Çin Ulusal Uzay Dairesi, Mars 2020 misyonu öncesinde her şeyin kusursuz ilerlediğini ve uzay araçlarının da artık neredeyse hazır olduğunu açıkladı.

SpaceNews’e konuşan Ulusal Uzay Bilimleri Merkezi lideri Wang Chi,”Mars 2020 misyonu çerçevesinde Kızıl Gezegen’e göndereceğimiz uzay aracının birleştirme süreçlerine başlamış durumdayız.” sözlerini kullandı. Çinli bilim insanları şu anda Mars 2020 misyonunu oluşturan 13 farklı bilimsel ekipmanı bir bütün haline getirmeye çalışıyor.

Ağustos 2020’de start verecek olan Mars misyonunda üç farklı uzay aracı Kızıl Gezegen’e fırlatılacak. Bir yörünge aracı, bir iniş aracı ve bir müşahede aracından oluşan bu uzay araçları Mars’ı hem yörüngeden hem de yüzeyden en ince ayrıntılarına kadar inceleyecek. Geçtiğimiz yıl Xinhua’ya konuşan Mars 2020 vazifesinin baş mimarı Zhang Rongqiao, yörünge ve müşahede araçlarını kullanarak Kızıl Gezegen’in çevresel ve biçimsel özellikleri, yüzey yapısı ve atmosferik özelliklerine dair çok değerli bilgiler toplayacaklarını söz etmişti.

Mars 2020 vazifesi yeniden Çin’in kendi imali olan Long March 5 isimli roket üzerinde uzaya fırlatılacak. Uzay araçlarının yaklaşık yedi aylık seyahatin akabinde Mars’ın yörüngesine giriş yapması bekleniyor. Sonrasında ise yörünge ve müşahede araçları birbirlerinden ayrılıp vazife yerlerine gerçek harekete geçecek. Müşahede aracı Kızıl Gezegen yüzeyine başarılı bir halde inebilirse Çin, Mars’a uzay aracı indirebilen ikinci ülke olacak.

Mars’a bir müşahede aracı indirmek, gezegenin ince atmosferi nedeniyle uzay ajanslarını inanılmaz zorluyor. NASA, bu alanın en deneyimli ve en başarılı uzay ajansı. Bugüne kadar Kızıl Gezegen’e Sovyet Uzay Programı, NASA ve Avrupa Uzay ajansı bir uzay aracı indirmeyi denemiş lakin ortalarından sırf NASA muvaffakiyete ulaşabilmişti.  

Başa dön tuşu