BMW’nin gelecek modellerinde kullanacağı direksiyon böyle görünecek

Tıpkı başka markalar üzere adım adım otonom sürüşe hazırlanan BMW, gelecek modellerinde kullanacağı direksiyon dizaynını gün yüzüne çıkardı. Birinci sefer BMW iNext ismindeki elektrikli SUV’da kullanılacak direksiyon, çokgen yapısıyla yeni Peugeot modellerini anımsatıyor.

Bavyeralı üreticiden yapılan açıklama nazaran, epeyce farklı görünen bu halin seçilmesinde pek çok faktör tesirli olmuş. Bunlardan birincisi, çokgen yapının otonom ve etkin sürüş ortasındaki geçiş için en uygun şekil olması. Direksiyonun yan kısımlarındaki optik fiberler, direksiyon denetiminin ele alınması gerektiğinde renkli sinyaller göndererek sürücüyü uyaracak. Şoför de direksiyonun o anki durumuna nazaran denetimi daha şuurlu bir halde ele alacak.

Söz konusu direksiyon dizaynının seçilmesindeki bir öbür etmen de uzun seyahatlerde konforu arttırmak. Alt kısmı düz olan direksiyon, şoförün bacakları için daha fazla alan yaratacak. Bu sayede hem araca giriş çıkışın daha kolay olması hem de uzun seyahatlerde bacakların rahatlaması sağlanacak. Bunun yanı sıra, üst taraftaki düz kısmın de direksiyonun ardındaki gösterge paneline en uygun görüş açısını sağlamak üzere tasarlandığı söyleniyor.

Otonom sürüşe uygun yeni direksiyonun kullanılacağı birinci model olan BMW iNext 2021 yılında üretim bandına çıkacak. BMW’nin daha evvel açıkladığı bilgilere nazaran, aracın 0-100 km/s hızlanması yaklaşık 4 saniye sürecek ve tek şarjla 600 kilometre yol kat edebilecek. Birinci etapta seviye 3 otonom teknolojisine sahip BMW iNext modelinde şoför müdahalesi gerekli olacak. İlerleyen vakitlerde düzey 5 otonom sürüşe geçilmesiyle birlikte hiçbir müdahale olmadan seyahat etmek mümkün olacak.

Başa dön tuşu