Apple’dan ilginç hamle: 52 bin dolarlık Mac Pro’nun takas değeri 970 dolar belirlendi

Uzun yıllar İntel işlemcili bilgisayarlar üreten Apple, geçtiğimiz yıllarda kendi işlemcilerine geçeceğini açıklamıştı. Hayli beğenilen Apple Silicon işlemci serisi ile firma, neredeyse tüm aygıtlarını kendi işlemcisi ile güncelledi. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni Mac küçük serisi ile de firma artık sadece tek bir İntel işlemcili eser satıyor. Yüksek performansı ve yükseltilebilir bileşenleri ile 2019’da dikkat çeken bir eser olan Mac Pro, firma tarafından hala yüksek fiyata satılıyor. Bunun üzerine firmanın aygıt için sunduğu takas fiyatı hayli rahatsız edici.

Apple’ın takas için verdiği fiyat, aygıtın standart fiyatının %2’si bile etmiyor

ABD dahil birçok ülkede takas programları işleten Apple, eski aygıtlara bedel biçiyor ve kullanıcıların yeni eserleri almasına yardımcı oluyor. Son yıllarda firma, takas programı için verdiği fiyatları azaltmıştı lakin firmanın Mac Pro için sunduğu kredi güldürecek cinsten. M2 Pro ve M2 Max çipli eserlerin tanıtılması ile Apple artık sırf İntel işlemcili bir aygıt atıyor. Hala en yüksek konfigürasyonunda 50 bin dolardan yüksek fiyata satılan Mac Pro, Apple tarafından adeta bedelsiz olarak görülüyor.

Yeni aygıtların tanıtılması ile bir arada David Imel isimli Twitter kullanıcısı, 52199 dolara aldığı Mac Pro’nun takas programındaki bedelini öğrenmek istedi. Imel’in paylaşımına nazaran Apple’ın bu aygıt için sunduğu kredi sırf 970 dolar. Firmanın bu kararı, bir oldukça hudut bozucu zira bahsi geçen Mac Pro hala Apple tarafından 52199 dolara satılıyor. Firma muhtemelen Apple Silicon’dan gücünü alan Mac Pro’yu hazırladığı için İntel tabanlı Mac Pro’yu kıymetsiz olarak görüyor fakat hala satışta olan bir aygıtın takas kıymetinin yepyeni kıymetine nazaran 50 kat düşüş yaşaması pek mantıklı gelmiyor.        

Başa dön tuşu