Falcon Heavy birinci ticari uçuşunu gerçekleştirdi!

ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Falcon Heavy roketi, Arabsat-6A uydusunu uzaya çıkarmak için birinci ticari uçuşunu gerçekleştirdi. Şirketin birinci defa geçen yıl uzaya muvaffakiyetle fırlattığı dünyanın en güçlü ticari roketi Falcon Heavy’nin 90 milyon dolarlık maliyetinin yanında 63,8 ton yük taşıma kapasitesine sahip olduğu açıklanmıştı. 

Falcon Heavy birinci ticari uçuşunu gerçekleştirdi!

Falcon Heavy’nin Tesla’nın Roadster model aracını yörüngeye taşıması en az roketin fırlatılması kadar gündem yaratmıştı. Buna ek olarak dünyanın uydusuna indirme teşebbüsü sırasında İsrail’in kendi üretimi olan ve Beresheet (Başlangıç) ismi verilen insansız uzay aracıyla irtibat kesildi.

Ay’ın yüzeyine hakikat inişe geçtiği sırada Beresheet’in motorunun arızalandığı belirtilirken, uzay aracının Ay’ın yüzeyine çarptığı varsayım ediliyor. Girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasının akabinde konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ay’a insansız uzay aracı gönderme denemelerini sürdüreceklerini ve İsrail’in iki ya da üç yıl içerisinde bunu başaracağına inandığını söyledi.

Beresheet, ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’e ilişkin Falcon 9 roketiyle 21 Şubat’ta Florida’daki Cape Canaveral’dan fırlatılmıştı.

Başa dön tuşu