Antibiyotik kalbi bozuyor

Amerikan Kardiyoloji Mecmuası’nda yayımlanan bir makaleyle, British Columbia Üniversitesi’nden biliminsanları, Ciprofloksasin yahut Cipro üzere antibiyotikleri kullanan insanların, kalp hastalığı taşıma mümkünlüğünün öbür antibiyotik çeşitlerini kullanan hastalara oranla 2.4 kat daha fazla olduğunu raporladı. 

Bu rapora nazaran, hastalarda yaygın olarak görülen kalp hastalıklarından biri, kanın kalbe geri akmasına neden olan mitral kapak yetersizliğidir. Ayrıyeten bu ve gibisi kalp hastalıklarına yakalanma riski, bilhassa de ilacın kullanıldığı günden sonraki 30 gün içerisinde yüksektir. Son periyotta yapılan öbür çalışmalar, tıpkı antibiyotik sınıfından ilaçların birçok kalp sorunuyla alakalı olduğunu ortaya koymuştur.

Antibiyotik kullanımının, kalp rahatsızlıkları dışında daha pek çok durumla alakası daha evvelki çalışmalarda gösterilmişti.

Bilim ve Gelecek’te yer alan habere göre, çalışmanın yapıldığı üniversitenin tıp fakültesinde çalışma yürüten Mahyar Etminan, bahisle ilgili şunları söyledi:

“Hastaları günde bir sefer antibiyotik kullanmalarını öneren bir reçete ile konutlarına gönderebilirsiniz, antibiyotik kullanımını o hastalığın geriletilmesi için önerebilirsiniz lakin hadiselerin çoğunluğunda antibiyotik kullanımı gerekli değildir. Bu manada reçete, hem antibiyotik direncine hem de önemli kalp sorunlarına neden olabilir.”

Çalışma sırasında bilim insanları tarafından ABD Besin ve İlaç İdaresi’nin raporlama sisteminde yer alan bilgiler tahlil edildi. Ayrıyeten, ABD’de bulunan özel sigorta şirketlerinin veritabanları da gözden geçirildi.

Araştırmacılar, dokuz milyondan fazla hastanın bulunduğu veritabanında incelemelerde bulundu ve bu veritabanında kayıtlı bulunan ilaç kullanımları ile hastaların ilerleyen süreçte yaşadıkları kalp rahatsızlıklarına odaklandılar. Sonuçlar, kalp rahatsızlıkları riskinin ilaç kullanımı ile birlikte arttığını ve antibiyotik kullanımı ile birlikte kanın kalbe geri akma durumunda da artış yaşandığını gösteriyor. 

Etminan, bu bulgular başka araştırmalar yoluyla doğrulanırsa, kalp rahatsızlıklarına ait ikazların dikkate alınması gerektiğini ve kalp rahatsızlıkları ile ilişkilendirilen antibiyotiklerin doktorlar tarafından önerilmemesi gerektiğini söylüyor.

Başa dön tuşu