Elon Musk, tarihte 200 milyar dolar kaybeden ilk kişi oldu!

Son vakitlerde Tesla paylarında yaşanan sert düşüşler, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın başını ağrıtacak üzere gözüküyor. Kısa bir müddet evvel dünyanın en varlıklı insanı unvanını kaybeden Musk, tarihte bir unsur daha imza attı. Artık de
ünlü milyarder, 200 milyar dolarlık servetini kaybeden birinci kişi olarak tarihe geçti.

Elon Musk 200 milyar dolar kayıpla tarihe geçti

Hatırlamak gerekirse 2021 yılında Musk, Amazon’un kurucusu ve eski CEO’su Jeff Bezos’u geride bırakarak 200 milyar ferdî servete sahip olan ikinci kişi oldu. Bunun akabinde Tesla’nın piyasaya bedelinde yaşanan yükseliş, ünlü milyarderin servetini 340 milyar dolara çıkarmasını sağladı. Fakat Musk’ın yükselişi, Twitter satın alımı ve Tesla paylarında yaşanan kayıplar ile büyük bir gerileme kaydetti.

Geçtiğimiz aralık ayında dünyanın en güçlü insanı unvanını Fransız lüks şirketler kümesi LVMH’nin lideri Bernard Arnault‘a kaptıran Musk, 137 milyar dolar mevcut serveti ile bu kere de tarihte 200 milyar dolar kaybeden birinci kişi oldu.

Günümüzde ise birçok Tesla yatırımcısı, bu düşüşü Musk’a ve onun Twitter’la meşgul olmasına yüklüyor. Çünkü ünlü milyarder, daha fazlasını satmayacağına kelam vermesine karşın son 12 ay içerisinde 40 milyar dolarlık Tesla payı sattı. Lakin Musk, Tesla’nın düşen pay senedi fiyatlarını Fed ile ilişkilendiriyor. Yakın vakitli paylaşımında Tesla ve SpaceX’in CEO’su, “Fed’i denetim etmiyoruz. Buradaki asıl sorun bu.” açıklamasında bulundu. 

Başa dön tuşu