ABD’deki mühendislik fakültesi öğrencileri en çok SpaceX’te çalışmak istiyor

İşveren markası (employer branding) uzmanı Universum isimli araştırma şirketi, ABD’nin en çok tercih edilen patronlarının yer aldığı 2019 yılı listesini yayınladı.

On binlerce mühendislik öğrencisi ile yapılan anketler sonucunda oluşturulan listenin başına, Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX oturdu. 2. sırada ise tekrar Musk’a ilişkin olan şirket, Tesla var.

 

Geçen yılki listenin başkanı NASA’yı geçerek birincilik sırasına oturan SpaceX’i araştırmaya katılanların %20,7’si tercihlerinin birinci beşi ortasına koymuş. 2. sıradaki Tesla ise %18,7’lik tercih oranıyla listedeki yerini almış. Geçen sene yayınlanan listede SpaceX’in 3. sırada, Tesla’nın ise misal halde 2. sırada olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Musk, çalışanlarını zorlamasıyla biliniyor

İki şirketin de sahip olduğu zorlayıcı ve adanmışlık bekleyen çalışma ortamları, sanılanın tersine çalışanların bu iki şirketi tercih etme nedenlerinin başında geliyor. SpaceX’in işe alımlarda işçisi “özel kuvvetler” olarak görerek beklentilerini çok yüksek tutması ve iş yükünü bu duruma nazaran ayarlaması, birçok aday için şirketi cazibe merkezi haline getirmiş. Uzmanlar SpaceX’in sahip olduğu bu bakış açısı sayesinde uzay bölümünün önderi pozisyonunda olduğunda ise hem fikirler. Misal bir iş anlayışına sahip olan Tesla da yakın sebepler nedeniyle iş adaylarının tercih listelerinin başında gelmiş.

SpaceX ve Tesla’nın en çok tercih edilen şirketler sıralamasında birinci iki sırayı almasının nedeni ise yalnızca Elon Musk’ın çalışanlarını zorlaması ve onlardan adanmışlık beklemesi değil. Musk’ın sahip olduğu liderlik profili, adayların bu iki şirketi tercih etmesinde kıymetli diğer bir etken.

Cephenin her vakit ön saflarında yer almayı tercih eden Musk, çalışanlarını zorladığı kadar kendini de zorlayan bir CEO. Örneğin şirketin Model X ve Model 3 araçlarının üretimi sırasında Musk’ın Fremont’taki fabrikada yatıp kalktığı ve üretim sınırında emekçilerle birlikte çalıştığı söz ediliyor.

Tesla’nın araç yazılımları alanında da kendini test nesnesi olarak kullanan Musk’ın, otomatik pilot yazılımlarının birinci sürümlerini daima kendi aracında test ettiği belirtiliyor. Gerçek mudur bilinmez lakin Musk’ın bu testler sırasında türlü tehlikeler atlattığı da söyleniyor. Kaynaklara nazaran “Birçoğumuzun bulunmak istemediği durumda kalan” CEO’nun bu özverili davranışları, Tesla’nın yazılım konusunda süratli davranabilmesinin sebeplerinden biri olarak görülmekte.

Musk’ın sıra dışı bir CEO olduğunun farkında olan birçok mühendis adayı da bahsi geçen sebeplerden ötürü SpaceX ve Tesla’yı en çok çalışılmak istenen şirketler listesinin doruğuna koyuyor.

Başa dön tuşu