Microsoft ve Sony, bulut oyunculuğu ve yapay zeka için güçlerini birleştirdi

Microsoft ve Sony’den gelen beklenmedik bir paydaşlık haberine nazaran iki firma, bulut oyunculuğu ve yapay zeka alanlarında güçlrini birleştirecek. Microsoft tarafından yapılan açıklamada “Gelecek Microsoft Azure bulut tahlillerinde ortak geliştirmeler için çalışmalar yapacak iki firma, kendi oyun ve içerik yayın hizmetlerini bu yolla iyileştirecek” deniliyor. Sony’nin şimdiki içerik dağıtım ve oyun hizmetleri artık Microsoft Azure tarafından desteklenecek.
Microsoft açıklamasında yeniden “bu çalışmalar ortasında içerik üreticileri için daha uygun platformlar geliştirme yer alacak” diyor ve Sony ve Microsoft’un gelecek hizmetlerinde elbet oyuncular ve içerik üreticilerin destekleneceği sinyali veriliyor. Her iki firma da “yeni bilgileri edindikleri an paylaşacaklarını” söylüyorlar ve aslında bu iştirak, bulut oyunları için büyük bir gelişme. Microsoft’un bulut alanında en büyük rakibi Amazon için ise berbat bir haber.
Google tarafından yakın vakitte tanıtılan bulut oyun hizmeti Stadia için de makus bir haber olan bu paydaşlık, Google’ın Sony içeriklerini dağıtma altyapısı sunma bahtını kaybettiğini gösteriyor. Google Stadia, temelinde hem Microsoft hem de Sony için büyük bir tehdit olmasından iki firmanın güçlerini birleştirmesi oyunculuk manasında klâsik sistemleri bir ölçü daha koruyacaktır diyebiliriz.

Ortaklıkta buluttan oyun tecrübesi sunmanın yanı sıra yarı iletkenler ve yapay zeka bahislerinde da çalışmalar yapacak iki firma, Sony’nin tüketici eserlerinde Microsoft Azure kullanacağının işaretini verdi.

Başa dön tuşu