Ambalaj Renklerine Göre Yiyecekleri Sağlıklı mı Algılıyoruz?

Ambalajın rengi şüphesiz ki alışveriş esnasında dikkatimizi çeken ilk unsurlardan biri. Peki gıda ürünlerinde kullanılan ambalajın rengi o ürünü daha sağlıklı ya da daha sağlıksız algılamamıza sebep olabilir mi? Bu içerikte bilimin bu soruya verdiği yanıtı sizlerle buluşturacağız.

Yakın zamanda yayımlanan “Influence of food packaging color and foods type on consumer purchase intention: the Mediating role of perceived fluency” (Gıda ambalaj renginin ve gıda türünün tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Algılanan akıcılığın aracılık rolü) isimli çalışma alışveriş tercihleri ile ilgili gerçekten ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Gıda ambalajlarında kullanılan renk ve gıda türünün kişilerin söz konusu ürünleri satın alması üzerinde bir etkisi olup olmadığını araştıran bu çalışmaya göre ambalaj renkleri algılarımızı ve kararlarımızı büyük ölçüde etkiliyor olabilir.

Bulgulara geçmeden önce araştırmanın metodolojisinden bahsedelim.

Araştırma kapsamında iki ayrı çalışma yapılarak toplam 456 katılımcı dahil edildi.

Her iki çalışmada da katılımcılar, rastgele olarak dört gruba ayrıldı. Yiyecek türü (zevk yiyecekleri (sağlıksız yiyecekler) ve erdemli yiyecekler (sağlıklı yiyecekler)) ve ambalaj rengi (sıcak renkler vs. soğuk renkler) arasındaki bağlantıyı ölçmek için faktörler bu şekilde 4 ayrı grup olarak belirlendi.

İlk çalışma çikolatalı tatlılar ve sebze salataları üzerine, ikinci çalışmaysa ise tahıl gevrekleri (tam tahıllı ve çikolatalı) yer aldı.

Ardından katılımcılara, bir süpermarkette alışveriş yaparken belirli yiyecek türlerini (çikolatalı tatlı, sebze salatası, tam tahıllı gevrek, çikolatalı gevrek) içeren farklı renklerdeki ambalajları hayal etmeleri ve ambalaj renklerine göre satın alma niyetlerinin değişimini belirtmeleri istendi.

Peki sonuçlar ne diyor? Sıcak renkler sağlıksız yiyecekler için satışları arttırıyor.

ÇİKLATA

Araştırma sonucunda kırmızı ve turuncu gibi sıcak renklerin lezzetli ama sağlıksız yiyecekleri daha çekici kıldığını ve bu tür yiyecekleri satın alma isteğimizi arttırdığı belirtiliyor.

Yani, gofretlerin kırmızı ambalajlarda sunulması tesadüf değil!

Öte yandan, yeşil ve mavi gibi soğuk renklerse sebze salataları gibi sağlıklı ama belki de o kadar cazip olmayan yiyeceklerin tüketicilere daha çekici gelmesini sağlıyor.

Araştırmaya göre bu renkler, tazelik ve sağlık mesajlarını daha etkili bir şekilde iletebiliyor.

Renklerin bu kadar büyük etkiye sahip olmasıysa beynimizin bu renkleri belirli duygularla ilişkilendirmesi.

KURUYEMİŞ

Araştırmaya göre gözümüzün ve beynimizin belli renkleri işlemekte zorlanmaması, bize olumlu duygular hissettiriyor ve satın alma isteğimizi artırıyor. Bunaysa algılanan akıcılık deniyor.

Sonuçlara bakıldığında, algılanan akıcılık olarak adlandırılan bu etkinin sağlıksız yiyecekler için sıcak renklerde, sağlıklı yiyecekler içinse soğuk renklerde sağlandığı görülüyor.

Özetle, bu araştırmada ambalaj konusundaki renk seçimlerinin ürünlerin tüketiciler tarafından nasıl algılandığını ve satın alma kararlarını nasıl etkilediğini belirlemede önemli rol oynadığı görülüyor.

Bilimin cevaplarını aktardığımız, ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Kadınlar mı Daha Çok Yalan Söyler Yoksa Erkekler mi? Tarih Boyunca Merak Edilen Bu Soruya Bilimin Bir Cevabı Var!

Bilim Oyun Tutkunlarını Sevindirecek Bir Soruya Yanıt Veriyor: Bilgisayar Oyunları Oynayarak Dinlenebilir Miyiz?

Yoga ve Meditasyon Gerçekten İnsanlara Fayda mı Sağlıyor Yoksa Sadece Egolarını mı Besliyor? Bilimsel Cevabını Veriyoruz!

Düşük IQ’lu Bir Toplumda Yaşamak Refah Seviyemizi Nasıl Etkiliyor? Cevabı “Zeki Kesim Teorisi”nde!

Son Yıllarda Evlilikler Neden Eskisi Kadar Tatmin Edici Değil? Cevap, “Evlilikte Boğulma Teorisi”nde Saklı!

Devreleriniz Yanacak: Geçmiş ve Geleceğin Şimdiki Zaman Kadar “Gerçek” Olduğunu Savunan Blok Evren Teorisi

Başa dön tuşu