IBM’in yapay zekası, meme kanserini doktor düzeyinde teşhis edebiliyor

Meme kanseri tüm dünyadaki bayanlar ortasında en sık teşhis edilen kanser tipi ve erken teşhisin kıymeti de, hayatta kalma bahtını değerli ölçüde yükseltmekte. Teknoloji devlerinden IBM‘in geliştirdiği yeni bir yapay zeka modelinin ise göğüs kanserini en az bir radyolog seviyesinde teşhis ettiği açıklandı.

Sonuçlar epeyce başarılı

IBM araştırmacılarından oluşan bir grubun yayınladığı bu yapay zeka modeli hakkındaki ayrıntılar, sıhhat kesimi konusunda hayli ehemmiyet arz ediyor. Yapılan açıklamalara nazaran geliştirilen bu yeni algoritma, hastanın hem görüntüleme datalarını hem de kapsamlı sağlık geçmişini kullanarak teşhis koyuyor. Bu tahlilin de IBM’in yapay zekasını, göğüs kanseri teşhisi konusunda geliştirilen diğer teknolojilerden ayırıyor.

Geliştirilen yapay zeka modelinin, bu dataları kullanarak göğüs kanseri vakalarının yüzde 87′sini hakikat kestirim ettiği açıklandı. Ayrıyeten kanserli olmayan hadiselerin ise yüzde 77‘si hakikat bir formda iddia ettiği tabir ediliyor. Bilhassa radyologların teşhis koymasını kolaylaştıracak bu teknolojinin geliştirilmesi ise hala devam ediyor.

Başa dön tuşu