Fotoğraftaki kişiyi bulmanın 7 kolay yolu

Fotoğraftan kişi bulunur mu? Kısaca evet. Fotoğraftaki kişiyi bulmak için bilakis görsel arama yapma, Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn üzere toplumsal medya platformlarında arkadaşlık isteği gönderen kişinin gerçek kişi olup olmadığını yahut o kişinin geçersiz profil fotoğrafı kullanıp kullanmadığını anlamanın en uygun yolu. Pekala, elinizde yalnızca resmi olan birinin kim olduğunu nasıl bulursunuz? Yüz tanıma ile fotoğraf bulma da dahil tüm fotoğraftan kişi bulma sistemleri burada.

1️⃣ Google görsel arama ile fotoğraftan kişi bulma

Fotoğraftan birini nasıl bulurum diye soranlar için birinci yol olarak Google Görseller’i öneriyoruz. Google Görseller ile geriye dönük fotoğraf arama yapmak son derece kolaydır. Google Görseller’e gidin, kamera simgesine tıklayın, kim olduğunu öğrenmek istediğiniz kişinin resmi yükleyin yahut fotoğrafın temasını yapıştırın ve görsellerde orta butonuna tıklayın.

İnternet tarayıcı olarak Google Chrome kullanıyorsanız, sitede resme sağ tıklayın ve Google Lens ile görsel orta seçeneğine tıklayın. Arama sonuçlarını yeni bir sekmede göreceksiniz.

Google Image, kullanımı ücretsiz ve tesirli bir araçtır. Kim olduğunu merak ettiğiniz kişi ünlüyse natürel ki Google daha fazla görsel karşınıza çıkaracak, bulmanız daha kolay olacak fakat ismini merak ettiğiniz kişi ünlü biri değilse daha az sayıda görsel karşınıza çıkacaktır. Şayet toplumsal medyada konuştuğunuz birini arıyorsanız, Google görseller formülü işe yaramayabilir.

2️⃣ Fotoğraftan kişi bulma sitesi Social Catfish ile aykırı görsel arama

İnternetten tanıştığınız birini bulmaya çalışıyorsanız ve bu kişinin bir fotoğrafı varsa, Social Catfish size daha çok yardımcı olacaktır.

Social Catfish, en kapsamlı tanışma siteleri yahut toplumsal medya profilleri koleksiyonuna ve art plan bilgilerine sahip bir online araştırma hizmeti. Social Catfish ile tersine görsel arama yapmak, size kişinin bilgilerini (adı, yaşı, cep telefonu numarası, adresi, e-posta adresi) verebilir. Ayrıyeten kişinin toplumsal medya profillerini bulmanıza yardımcı olur.

Resimdeki kişi hakkında mümkün olduğunca fazla şey öğrenmek istiyorsanız, fotoğraftaki kişiyi bulmak isteyenler için özel hazırlanmış sitelerden Social Catfish’i muhakkak denemelisiniz. Social Catfish, fotoğrafla kişi bulmak için FBI’ın kullandığı araçlarla tıpkı araçları kullandıklarını sav ediyor ve garanti veriyor. Özetle, Social Catfish, resmin kime ilişkin olduğunu bulmak için kullanılabilecek en yeterli araçtır.

3️⃣ TinEye ile fotoğraftaki kişiyi bulma

TinEye, yüksek doğrulukla, geriye dönük görsel arama yapmanızı sağlayan fiyatsız ve tesirli ters görsel arama aracı. Kim olduğunu merak ettiğiniz kişinin fotoğrafını yükleyerek geriye gerçek zıt görsel arama yapabilir yahut fotoğrafın linkini kopyalayarak arama yapabilirsiniz.

TinEye, fotoğrafın kullanıldığı web sitelerinin listesi dahil, görselle tam eşleşen yahut misal manzaraları karşınıza çıkarır. Örnek vermek gerekirse; toplumsal medyada size yazan birinin fotoğrafını arıyorsanız, araç o kişinin fotoğrafının yüklü olduğu tüm toplumsal ağ platformlarını bulmanıza yardımcı olabiliyor.

4️⃣ Yandex görsel arama ile fotoğraftan kişi nasıl bulunur?

Bazen Google’ın bile kendi arama sonuçlarında yer verdiği Rus merkezli arama motoru Yandex de fotoğraftan kişi bulma konusunda yardımcı olabilir. Google üzere Yandex’in de görsel arama aracı vardır.

Kişinin toplumsal medya profilleri olabilecek fotoğrafın kaynağını bulmak için, Yandex Görsel Arama’ya gidin ve kim olduğunu bulmak istediğiniz resmi yükleyin.

5️⃣ Fotoğrafla kişi bulmak için Bing görsel aramayı kullanın

Gereksiniminiz olan tüm bilgileri tek bir aramayla ve tek bir araçla elde etmeniz pek mümkün değildir. Fotoğraftaki kişi hakkında daha fazla bilgi bulmaya çalışıyorsanız, aracın yararlı sonuçlar getirip getiremeyeceğini görmek için Bing Görsel arama uygulamasını da deneyebilirsiniz.

Görsel arama yapmak için fotoğrafı arama alanına sürükleyip bırakın ve aramayı başlatın. Bing, yüklediğiniz fotoğrafa benzeri imajları karşınıza çıkaracaktır.

6️⃣ Baidu ile görsel arama

Baidu, fotoğrafla kişi bulmak için aykırı görsel arama yapabileceğiniz arama motorlarından biri.

Daha çok Çin’de kullanıldığından arayüzü Çince. Dilerseniz, web sitesine sağ tıklayıp İngilizce yahut diğer lisana çevirip daha rahat ilerleyebilirsiniz lakin görsel arama çok kolay bir süreç olduğundan gerek yok. Baidu ile resimle kişi bulmak için tek yapmanız gereken, kamera simgesine tıklamak ve resmi yüklemek.

7️⃣ Fotoğraftan kişi bulma uygulaması CamFind ile karşıt görsel arama

iPhone ve Android telefonlar için fiyatsız indirilebilen CamFind, kolay lakin fonksiyonel, aksine görsel arama uygulaması. Fotoğraftan kişiyi bulmak için, tek yapmanız gereken uygulamayıp açıp resmi yüklemek. Fotoğraf yüklendikten sonra uygulama, yüz tanıma ile yüklediğiniz fotoğrafları eşleştirerek fotoğraftaki kişiyi tanımlıyor. Size ise yalnızca sonuçlara bakmak kalıyor.

Arama motorları, fiyatsız olarak fotoğraftan kişi bulmanın en kolay yolu. Google, Yandex, Bing ve öteki arama motorları bilakis görsel arama seçeneği sunuyor ve fotoğrafla kişi bulmak için tek yapmanız gereken fotoğrafı yüklemek. Bu sayede fotoğrafın kime ilişkin olduğunu bulma programı ve uygulamalarına muhtaçlık duymuyorsunuz. Lakin buna karşın aradığınız kişiyi bulamazsanız, rehber yazımızdaki karşıt görsel arama uygulama ve sitesini kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu