Yeni yasa ile elektrikli araçlara yapay motor sesi eklenecek

Elektrikli araçların (EV) sahip olduğu motorlar, bilhassa düşük süratlerde sessize yakın bir biçimde çalışıyor. Yayaların ağır olduğu bölgelerde düşük süratte seyreden bu araçlar bilhassa görme engelliler için tehlike oluşturabiliyor.

Bir müddettir gündemde olan ve kelam konusu araçların “sahte motor sesleri” çıkarmasına imkan tanıyan teknolojinin geliştirilmesi ve bu teknolojinin maddeleşerek mecburî hale getirilmesi fikri nihayet gerçek oluyor. Bu kapsamada Avrupa Birliği, 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girecek bir kanun hazırladı.

 

Akustik Araç İkaz Sistemi (Acoustic Vehicle Alert System- AVAS) ismi verilen tekniğin EV’lerde kullanılmasını mecburî hale getiren kanuna göre 20 km/s yahut daha düşük süratlerde ilerleyen araçlar, 56 desibelden az olmayacak bir şiddette ses yayacak. Kanunda belirtildiği üzere aracın hızlanıp yavaşladığının anlaşılması ismine ise ses şiddeti hıza nazaran yükselip ya da azalacak. Araç motorlarının çıkarabileceği sesin üst sonu ise 75 desibel olarak belirlenmiş. Bu oran petrol yakıtlı araçların çıkardığı ortalama ses şiddetine yakın bir düzey olarak görülüyor. Kanunun dört yahut daha fazla tekerleğe sahip araçları kapsadığını da belirtelim.

Araç motorlarının ne tıp sesler çıkarması gerektiği ile ilgili bir sınırlama getirmeyen yasa, yaratıcılığı KONUT üreticilerinin hayal gücüne bırakmış. Aşağıdaki görüntülerde da izlenebileceği üzere kimi araç üreticilerinden bu bahiste farklı fikirler çoktan çıkmaya başlamış durumda.

Jaguar’dan uzay gemisi sesli KONUT:

 

BMW, daha klasik bir duruş sergilemiş:

 

Minik Nissan Leaf’ten yolcu uçağı sesi:

 
Yasayla birlikte hayata geçirilecek sistemin işe yarayıp yaramayacağını gösteren geçmiş periyoda ilişkin bir bilimsel çalışma ise maalesef bulunmuyor. Lakin sonuçlarının bu ay sonunda yayınlanmasının beklendiği Norveç merkezli bir araştırma, AVAS sisteminin yaya güvenliğini artırıp artırmadığını ortaya çıkaracak.

Başa dön tuşu