Toyota, 2020 Olimpiyatlarında kullanılacak elektrikli servis aracını tanıttı

Dünyanın en büyük araba üreticilerinden olan Toyota, ne yazık ki yüzde 100 elektrikli araç kesiminde ivmeyi yakalayamamış durumda. Kelam konusu piyasada geri kalan şirket, uğraşlarını sürdürmeye devam ediyor. Toyota’nın bu kapsamda tasarladığı yüzde 100 elektrikli araç ise 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında kullanılmak üzere hazırlanıyor.
 

Erişilebilir İnsan Taşıyıcı (Accessible People Mover-APM) olarak lisanımıza çevirebileceğimiz araç tam manasıyla bir toplu ulaşım aracı değil. Son dakika tahlili olarak bedellendirilen araç; vazifeliler ve atletler ile erişim kolaylığı gereksinimi olabilecek gebe, engelli ve yaşlı bireyler için düşünülerek geliştirilmiş. Bir giriş rampasına da sahip olan araca bu sayede tekerlekli sandalye ve sedye yüklenebiliyor. Olağanda şoför koltuğu dâhil 3 sıra oturma grubuna sahip olan aracın orta oturma kümesi ihtiyaç halinde çıkarılabiliyor.

Lityum iyon bataryalardan güç alan APM, tek bir şarjla 100 km ara kat edebiliyor. Aracın son suratı ise yaklaşık 20 km/s.

Özellikle Paralimpik Olimpiyatlarında yarışan atletlerin ulaşım kolaylığı konusunda geçmişte yaşadığı sıkıntılar göz önünde bulundurulduğunda APM’nin kıymetli bir gediği kapatacağına kuşku yok.

Foto Galeri | 6 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu