Walmart, yapay zeka destekli kameralar ile kasadaki hırsızlıkları önleyecek

Yapay zekanın alışveriş dalında de büyük değişimler getireceği şimdiden aşikâr. Bunun son örneği Walmart tarafından kullanılan yapay zeka dayanaklı izleme teknolojisi. Kameralar yardımıyla kasadaki eserleri takip eden metot sayesinde bilerek yahut bilmeyerek okutulmayı unutulan eserlerin tespiti sağlanabiliyor.

1000’in üzerinde mağazada kullanılıyor

Hem eserleri kendinizin okuttuğu hem de kasiyerin bulunduğu kasalarda bu stil eseri okutmadan geçirme olaylarının epeyce fazla olduğu söyleniyor. Ekseriyetle birden fazla dalgın müşteri yahut işçi sebebiyle olsa da yeni sistem artık okutulmadan geçirilmeye çalışılan eserleri görüp, çalışanlara bilgi gönderilecek. Halihazırda binin üzerinde mağazada kullanımda olan sistem hakkında firma sözcüsü LeMia Jenkins birtakım bilgileri aktardı. İki yıldır kullanılan sistemin mağazalardaki hırsızlık/okutulmayı unutulan eser oranlarını büyük oranda düşürdüğü belirtiliyor.

“Missed Scan Detection” isimli sistemin Walmart’a bağlı farklı market zincirlerinde de kullanıldığı aktarıldı. Firma yetkilisi, röportajında enteresan bir ayrıntı paylaştı. Söylediğine nazaran mağazalarda en çok okutulmadan geçirilen eser süt oluyor. Bilhassa kasiyersiz kasalarda sütü okutamayan müşterilerin direkt geçtiği gözlemlenmiş. Artık yeni sistem sayesinde alışılmış ki bunlar da tespit ediliyor.

Başa dön tuşu