The Lion King, gişedeki macerasına rekorlarla başladı

Disney’in merakla beklenen yeni Aslan Kral sineması, nihayet geçtiğimiz Cuma günü vizyona girdi. Tüm dünyada büyük bir ilgiyle karşılanan sinema, gişedeki birinci haftasında beklendiği üzere hayli başarılı bir performans gösterdi. The Lion King, birinci hafta sonunda dünya genelinde tam 531 milyon dolar hasılata ulaşmayı başardı.

BoxOfficeMojo’nun yayınladığı bilgilere nazaran The Lion King, Kuzey Amerika’daki birinci hafta sonunda toplam 185 milyon dolarlık hasılat elde etmiş. Bu hasılat sayısıyla The Lion King şu anda temmuz ayı vizyona giren sinemalar arasında tarihin en süratli açılışını yapan sineması olmayı başardı. Rekorun bir evvelki sahibi 2011 yılında vizyona giren Harry Potter ve Vefat Yadigarları: Kısım 2‘ydi.

The Lion King bir animasyon sineması olarak değerlendirecek olursak sinema ayrıyeten Incredibles 2’yi geride bırakarak birinci hafta sonunda en çok hasılat elde etmeyi başaran animasyon sineması rekorunu da eline geçirmiş oldu. Lakin The Lion King’in bir live action mı yoksa animasyon olarak mı kıymetlendirilmesi gerektiği konusunda tartışmalar hala sürüyor.

Disney, tüm dünyada gişeyi domine ediyor

2019’un birinci yedi ayını artık neredeyse geride bıraktık. Bu süreçte Disney’in dünya genelinde gişeleri ağır bir biçimde domine ettiğini görüyoruz. Avengers: Endgame, Captain Marvel, Aladdin ve Toy Story 4 şu anda 2019’un en çok hasılat elde eden birinci beş sineması ortasında yer alıyor. Birinci beşin başka sineması ise Sony tarafından yayınlanan fakat Marvel Stüdyoları’yla ortaklaşa geliştirilen Spider-Man: Far From Home. Yani The Lion King ile birlikte Disney şu anda yılın en başarılı ilk altı sinemasının beşine sahip oldu. 

Başa dön tuşu