Dünyanın enerji verimliliği en yüksek aracı: Eximus IV

Her yıl İsveç’te düzenlenen Delsbo Elektrik isimli yarış, dünyanın enerjiyi en verimli halde kullanan arabasını yapmaları konusunda öğrencilere yürek aşılamasıyla biliniyor. Bu sene düzenlenen yarışın şampiyonu ise Eximus IV isimli araç oldu. Team Eximus’un aracı Eximus IV bu alanda bilinen tüm rekorları altüst etmeyi başardı.
 

Dalarna Üniversitesi ve Chalmers Teknik Üniversitesi işbirliği ile kurulan Team Eximus’un rekorlara doymayan başarısı, grubun müsabakaya birinci katıldığı 2016 yılında başladı. Bu tarihten itibaren grup, her yıl kendi rekorunu kırmış.

Sürtünme kaynaklı güç kaybını en aza indirmek niyetiyle raylarda yapılan yarışta, araçların 3,36 kilometrelik arayı aralık vermeden gidebilmesi ve ortalama yükü 50 kilogram olan altı yolcu taşıyabilmesi gerekiyor.

Eximus IV bu yılki muvaffakiyetini inanılmaz hafif ve aerodinamik olan gerece borçlu. Çok derecede hafif olan uçak malzemeleri ile yeni bir motor kullanan grup, hazırlıklarını rüzgâr tünellerinde yaptığı çalışmalarla pekiştirmiş. Ortalamada bir bisikletten daha süratli olmayan araçlar güç verimliliği noktası da ise inanılmaz kıymetlere sahip. Bu kapsamda Eximus IV, her kişi için kilometre başına 0.603 watt/saat güç harcamış. Altı kişilik bir araç için petrol verimliliği karşılığının ise 100km’de 0.34l olarak ölçüldüğü belirtiliyor.

Yarışmada dikkat çeken öteki kümenin ise Chalmers Üniversitesi’nden Levitas grubu olduğu tabir ediliyor. Standart tren rayı sistemi üzerinde manyetik kaldırma (magnetic levitation-maglev) prensibiyle hareket tren, raylardan 2 mm yükseklikte hareket ederken 160 kg’lık bir yük taşıyabilmiş.

Levitas grubunun ürettiği manyetik trenden epey etkilenen HHK Cluster Müdürü ve İnovasyon Mükafatı heyeti lideri Paul Bogatir, aracın dalı değiştirebileceğini belirtmiş.

 

Başa dön tuşu