Volvo’nun elektrikli ve otonom çekicisi İsveç’te göreve başladı

Dünyanın önde gelen kamyon üreticilerinden Volvo, bundan yaklaşık bir yıl evvel Vera ismini verdiği elektrikli, bağlı ve otonom aracını duyurmuştu. Volvo Vera’nın İsveç’in Göteborg kentinde vazifeye başladığı bildirildi.

Volvo Trucks, otonom aracı Vera’nın gerçek dünya şartlarında neler yapabileceğini kanıtlamak için memleketler arası nakliye ve lojistik şirketi DFDS ile anlaşmış. Volvo Vera, bir lojistik merkezi ve liman ortasında DFDS’nin konteynerlarını taşımak için kullanılıyor. Otonom araç, transfer için belirlenen rotanın kimi kısımlarında halka açık yollardan bile geçiyor.

Hedef, Vera’lardan oluşan bir otonom lojistik filosu oluşturmak

Volvo’nun uzun vadedeki maksadı bir çok Vera’dan oluşan bir filo oluşturmak. Birbiriyle bağlantı kurabilen bu araçlar maksimum 40 km/s süratle ilerleyecek ve bir kontrol kulesinden takip edilecek. Böylelikle, bilhassa büyük lojistik merkezlerinde ve limanlarda daha verimli, esnek ve sürdürülebilir bir sistem kurulmuş olacak.

Üzerinde şoför kabini bile bulunmayan elektrikli ve otonom Volvo Vera’da 185 kW’lık elektrik motoru, 100 ve 300 kWh kapasitede lityum iyon batarya bulunuyor. Bu da Vera’nın 300 km civarında bir menzil sunmasına imkan veriyor. Tüm standart dorselere bağlanabilen Vera, bir spor araba üzere görünmesine karşın 32 tona kadar yük çekebiliyor.

Volvo Vera, bulut teknolojisi üzerinden ulaşım denetim merkezine bağlanabiliyor. Bu sayede araca gerektiğinde müdahale edilebilmesinin yanı sıra, yoldaki konumu, yük içeriği, servis gereksinimleri ve başka parametreler de çarçabuk takip edilebiliyor. Volvo Vera’yı vazife başındayken gösteren görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu