Vietnam’ın yerli otomobili Fadil, 16 bin 900 dolardan satışa sunuldu

Vietnam’ın uzun müddettir konuşulan yerli arabası banttan indi. Vietnamlı üretici VinFast tarafından üretilen ve Fadil ismi verilen modelin teslimatlarına dün itibariyle başlandı. Fadil’in satış fiyatı 16 bin 900 dolar olarak belirlendi. Teslimatların birinci günü tam 650 araç sahibine teslim edildi.

Opel Karl Rocks modelinin şasisi üzerine inşa edilen Fadil’in 1.4 litre motordan güç aldığı, kelam konusu motorun CVT otomatik şanzımanla eşlendiği açıklandı. Bunun yanı sıra 6 hava yastığı, Elektronik Fren Kuvveti Dağıtım Sistemi (EBD), Elektronik İstikrar Denetimi (ESC), Çekiş Denetim Sistemi ve Yokuş Kalkış Desteği üzere pek çok güvenlik özelliğinin FadiL’de bulunduğu belirtildi. Aracın renk paletinde ise 6 farklı gövde rengi bulunuyor.

Sırada Pininfarina imzalı modeller var 

Vietnamlı üretici VinFast, Fadil’in yanı sıra Ferrari’nin dizayncısı olarak bilinen Pininfarina tarafından tasarlanan  bir SUV ve sedan model de piyasaya sürecek. BMW platformu üzerine inşa edilecek ve Bavyeralı üreticinin 2.0 turbo motorunu kullanacak modellerin tasarımı yaklaşık bir yıl evvel halkın oylamasıyla muhakkak olmuştu. Lux A2.0 ve Lux SA2.0 ismini taşıyacak modeller geçtiğimiz Ekim ayında Paris’teki fuarda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

VinFast, yerli araba projesi için 3.5 milyar dolar bütçe ayırmış ve 21 ayda ülkenin kuzeyindeki liman kenti Haiphong’da 6 fabrika inşa etmişti. Birinci etapta 250 bin adette tutulacak üretimin 2025 yılında 500 bin adete ulaşması planlanıyor.

Başa dön tuşu