TUSAŞ’tan Milli Muharip Uçak, Atak-2, ihracat ve projeler konusunda önemli açıklama

Geçtiğimiz gün TUSAŞ genel müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak (MMU) ve ANKA-3’ün 2023 yılında birinci uçuşunu yapacağını açıklamıştı. Kotil, AA’ya verdiği bir röportajda TUSAŞ’ın projeleri hakkında kimi değerli bilgileri paylaştı.

Kotil, TUSAŞ’ın tüm hızıyla ANKA-3, Ulusal Muharip Uçak, Hürjet, Hürkuş ve Atak-2 projelerine ağırlaştığının altını çiziyor. Kotil’e nazaran TUSAŞ’ın son yıllardaki ve bilhassa son devirdeki hızlanması projelerin paralelleştirilmesinde yatıyor. Fakat tüm projelerde olduğu üzere kısaltılamayacak birtakım adımlar var. Bunların ortasında CFT ve sistem, termal ve yapısal tahliller bulunuyor. Kotil’e nazaran mühendis sayısının süratle 6 bin düzeyine çıkartılması bu süreçlerin birebir anda yapılmasını kolaylaştırıyor.

TUSAŞ’ın elinde 50 bin çekirdekli Türkiye’nin en büyük harika bilgisayarının bulunduğunu belirten Kotil, neredeyse her yıl bin tanesi mühendis olmak üzere 3 bin kişiyi işe aldıklarını aktarıyor. Buna nazaran 2023 yılında TUSAŞ bünyesinde çalışan sayısının 16 bine yükselmesi hedefleniyor.

Milli Muharip Uçak gün bekliyor

Türkiye’nin 5. jenerasyon savaş uçağı olarak belirtilen Ulusal Muharip Uçak (MMU) yıl içerisinde birinci uçuşunu yapacak. Kotil, “Milli Muharip Uçak’ımızı motor çalıştırarak ‘roll-out’a (hangardan çıkış) hazırladık. Bundan sonra merasim için Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan gün bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Elbette motor çalıştırma ve birinci uçuş çok kıymetli kilometre taşları lakin uçağın TSK envanterine girmesi için hala daha vakte muhtaçlık var.

Atak-2 helikopterinde süreç ilerliyor

Kotil’in belirttiğine göre Atak-2 helikopterinin gövdesi bitmek üzere. Yakın bir tarihte ikinci kuşak Atak’ın da iniş ekipleri üzerinde durması bekleniyor, “İniş grupları üzerinde durmak, yavru güvercinler üzere yürümeye başladıkları manasına geliyor. İnşallah kelam verdiğim tarihleri tutacağız.”

Öte yandan Hürjet’in de prototiplerinden birinin mekanik testlere girdiği söz ediliyor. Hasebiyle Hürjet’in de iniş ekipleri üzerinde olduğu belirtilmekte. Hürkuş tarafında ise Kotil, Brezilya ve İsveç’in bu alanda rakipleri olduğunu ve tasarım yelemesiyle onların önlerine geçmeleri gerektiğini söz etmekte. Türkiye’nin insansız savaş uçağı ANKA-3’ün ise önümüzdeki aylarda ortaya çıkacağı belirtiliyor. Tarihler ise Mart yahut Nisan’ı gösteriyor.

10 milyar dolar ihracat hedefi

Bunlarla birlikte Kotil, 2022 yılının savunma endüstrisi açısından güçlü geçtiğini söyledi. Bir evvelki yıla nazaran 2022 yılında yüzde 40’lık bir artış ile 4 milyar doları geçen savunma sanayi ihracatı kelam konusu. Türkiye esasen uzunca yıllardır savunma endüstrisi alanında ihracatı olan bir ülke pozisyonunda. Ancak bu ihracat genel olarak modül statüsündeydi ve son eser pozisyonunda değildi. Kotil’e nazaran tüm projeler tamamlandığında ve üretim mümkün olduğunda 10 milyar dolar ihracat seviyesi mümkün.

Tüm bunlara ek olarak satır ortalarında Kotil’in söylediği çok değerli şeyler de var. TUSAŞ’a nazaran üretim ve öteki faaliyetler için tezgah kullanımında bazen Türkiye’nin kâfi gelemediği ve yurt dışındaki tezgahları kullanmak zorunda kaldıkları tabir ediliyor. Kotil, bu konuda “6 metre 5 eksenli tezgahı 40-50 gün meşgul eden modüller var. Hasebiyle Türkiye’deki bütün tezgahlar bize çalışsa yetmiyor. Onun için dünyaya yayılmak üzereyiz.” açıklamalarını gerçekleştirdi.

Başa dön tuşu