Eski CIA çalışanı:”Bitcoin’in en büyük sorunu gizlilik”

 

Edward Snowden, Bitcoin2019 konferansında:”Bitcoin’in en büyük kusuru kapalılık eksikliğidir.” dedi. Siber güvenlik uzmanı, saklılığın bir özgürlük kaynağı olarak değerine dikkat çekti.

Snowden, bu durumun Bitcoin açısından kıymetini vurgulamak için “Gizlilik eksikliği, Bitcoin için varoluşsal bir tehdittir.” açıklamasında bulundu.

Edward Snowden ayrıyeten bir Bitcoin destekçisi olduğunu ve hatta 2013 yılında gazetecilerle irtibat kurmak için Bitcoin’den yararlandığını da belirtti.

Bankalardan ve hükumetlerden gelen düzenlemeler konusunda derinlemesine bir konuşma yapan Snowden, süreçlerin kullanıcılarının kapalılığını savunma zorunluluğunu da ortaya koydu. Ayrıyeten kripto para borsalarına zımnilik açısından pek güvenmediğini belirten ünlü siber güvenlik uzmanı, bu hususta borsaların daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Coinbase gibi büyük borsaların kullanıcı kaidelerine girerseniz, yalnızca kendilerini korumak isterler. Sizi ifşa edebilirler, hesabınızı kapatabilirler…” dedi.

 

Snowden, birçoğunun bankalara çok fazla benzemeye başladığını sav ederek finansal kripto para ünitesi hizmetlerinin geliştirilmesinden hoşlanmadığını da belirtti. Snowden:“Affedilmeyen bir şey, banka olmaya çalışan hizmetleri geliştirmeye devam etmeniz ve dünyanın daha fazla bankaya muhtaçlık duymamasıdır.” dedi.

Snowden ayrıyeten, 2016’da Bitcoin karşılığında NSA bilgisini açıklayan bir hacker kümesi olan Shadow Brokers’tan bahsetti. Kelam konusu hacking davasının, kripto para üniteleri konusunda resmi bir savaşın başlangıç ??noktası olduğunu belirtti. 

Snowden: “Eğer Bitcoin’i izlemek mümkün olsaydı, NSA onları yakalardı.” dedi. Satoshi Nakamoto’nun da tıpkı konumda olduğunu, sistemde dolaşıp iz bırakmadığını belirten Snowden: “Sistemin nasıl çalıştığını biliyorsanız, hala gizliliğiniz olabilir.” açıklamasında bulundu.

Başa dön tuşu