Sinek kuşundan ilham alan robot

Her hususta olduğu üzere drone teknolojilerinde de doğadan ilham alıyoruz. Bu noktada sinek kuşlarını farklı bir yere koymak gerekiyor. Zira saniyede 80 defaya kadar kanat çırpabilen bu kuşlar havada asılı durma gibi farklı yeteneklere sahip. Araştırmacılar da sinek kuşundan ilham alarak yeni bir robot geliştirmiş.

Sinek kuşu boyutlarıyla aynı

Daha öncesinde bu şekil robotlarla ilgili haberler duyuldu. Purdue Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni sinek kuşu robotu ise havada durma ve anında 180 derece dönebilme gibi özelliklere sahip. Ayrıyeten boyutları ve tartısı da yetişkin bir sinek kuşuyla neredeyse aynı. 17 cm açıklığı bulunan kanatlar, 12 gram tartısında ve tartısının iki katından fazla (27 gram) taşıyabiliyor.
Üç boyutlu yazıcıdan çıkartılmış karbon fiber gövdesi bulunan robot böylelikle hayli küçük ve hafif. Şu an için üzerinde rastgele bir kamera bulunmuyor. Etrafının haritasını çıkarmak için elektrik akımı değişimlerini ölçen sensöre sahip. Yapay zeka algoritmaları da haritanın oluşturulmasında yardımcı oluyor.

Araştırma takımı bu türlü bir robotun arama kurtarma faaliyetlerinde kullanabileceğini söylüyor. Gerek küçük boyutları gerekse de üstün hareket kabiliyetleri sahiden bu türlü bir kullanım senaryosunda faydalı olabilir. Doğal ki bunun için robota GPS, kamera ve birçok sensör dahil edilmeli. Şimdilik emekleme evresinde olan sinek kuşu robotu vakitle gelişecektir. Sinek kuşu robotunun nasıl çalıştığını aşağıdaki görüntüden izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu