Microsoft’un askeri HoloLens başlığı ABD ordusunun elinde bocalıyor

Bloomberg’e nazaran ABD hükümeti, mevcut Microsoft HoloLens‘i temel alan karma gerçeklik başlığı IVAS’ın çözülmesi gereken birtakım problemleri olduğunu keşfetti. Bu bağlamda Kongre, Microsoft’tan daha fazla HoloLens tabanlı AR savaş gözlüğü satın almayı reddetti ve sorunların düzeltilmesini talep etti.

ABD’den Microsoft’a: HoloLens’in problemlerini çözün

ABD hükümeti mevcut modelden daha fazlasını sipariş etmek yerine Microsoft’un yeni bir sürüm geliştirmesi için 40 milyon dolar finansman desteğini onayladı. Tıpkı vakitte ordu da gözden geçirilmiş bir model için 125 milyon dolarlık kaynak sundu. ABD ordusu halihazırda Microsoft’un askeri HoloLens’ini test ediyor. Önceki testlerde bu savaş başlığının “baş ağrısı, göz yorgunluğu ve mide bulantısı” üzere meselelere neden olduğu ortaya kondu. Ayrıyeten başlığın temel fonksiyonlarda de yetersiz olduğunun altı çizildi. Ek olarak, rahatsızlık bildiren askerlerin yüzde 80’inden fazlası, 72 saatlik testin birinci üç saatinden daha kısa bir müddette bu rahatsızlıkları hissetmeye başladı.

Lakin tüm bu meseleler ABD ordusunu yıldırmışa benzemiyor çünkü HoloLens’in geleceğine inanıyorlar. Microsoft ile ordu ortasında yüksek pahalı bir mutabakat birkaç yıl evvel imzalanmış ve eserin gelişim süreci hızlandırılmıştı. Ordu tarafından yapılan birinci sipariş 373 milyon dolar kıymetinde ve 5.000 ünite boyutundaydı. Birebir vakitte ABD, önümüzdeki on yılı kapsayan müddet zarfında ise 121.000 kadar aygıt için 21,9 milyar dolarlık bir harcama yapmayı planlıyor.

Amerikan ordusu tarafından bildirilenlere nazaran bu başlıklar operatöre yüksek çözünürlüklü gece görüş, termal görüş ve 3D haritalama üzere çok çeşitli yetenekler kazandıran Entegre Görsel Artırma Sistemiyle (Integrated Visual Augmentation System – IVAS) birlikte geliyor.

Başa dön tuşu