Google Haritalar sahte mekân kaynıyor

Google Haritalar aradığınız adrese gidebilmenizi sağlamak yanında mahallî işletmeler için de kıymetli bir bulunabilirlik misyonu görüyor. Yakınlarda muhtaçlık duyduğunuz bir işletme cinsini kolaylıkla harita üzerinden bulabiliyorsunuz. Bununla birlikte Google Haritalar giderek büyüyen bir tehlikeye konut sahipliği yapıyor.

Harf değişikliği yapıyorlar

Normalde Google Haritalar üzerinde işletmenizi kaydedebilmeniz için mahallî Google ortaklarına yahut Google’a başvurmanız gerekiyor. Müracaat uygun bulunursa kod gönderiliyor ve daha sonra Google işletmeyi arayarak yahut mail göndererek kodu girmesini istiyor.

Bununla birlikte bu süreci manipüle ederek yepyeni bir işletme rolünü üstlenen sayısız dolandırıcı mevcut. Dolandırıcılar bir harfi değiştirerek yepyeni işletme üzere görünüyor ve müşterileri kandırmaya çalışıyor. Bugüne kadar pek çok kullanıcı uydurma işletmelerin kendilerini dolandırdığını yahut çok berbat hizmet sunarak iki kat fiyat aldığını rapor ediyor. New York kentinde yapılan araştırmalar yüzde 65 civarında uydurma adres olduğunu gösteriyor.

Google bu bahisten haberdar ve gerekli adımları atmaya çalışıyor fakat büyük sayıları kabul etmiyor. Geçen yıl 3 milyon geçersiz işletme haritalar üzerinden kaldırılmış ve yanlış bilgi giren 150 bin işletme de askıya alınmış. Bununla birlikte özgün işletmelerde de kahır var.

 

Bir işletme kendi ismini kullanmak isteyenlere tanesi 100$’dan satış yapıyor. Ayrıyeten birçok telefon numarası da kiralayarak bunları Google aktivasyonu için kullanıyor. Google numarayı aradığında gerekli kod giriliyor ve sonra numara isim hakkını satın alan müşteriye yönlendiriliyor. Böylelikle Google Haritalar üzerinde tıpkı isimde pek çok işletme ortaya çıkıyor. İşletme Google’ın bu durumdan haberdar olduğunu lakin bugüne kadar bir yaptırım uygulamadığını da vurgulamış.

 

Başa dön tuşu