Apple’da büyük şok: iPhone’ların tasarımcısı Jony Ive şirketten ayrılıyor

Apple’ın baş tasarım sorumlusu Jony Ive, şirketten ayrılıyor. Cupertinolu teknoloji devi tarafından yayınlanan basın bildirisinde, Ive’ın bu yılın sonlarına gerçek şirketten ayrılarak Kaliforniya’da Apple’ın da önemli müşterileri ortasında yer alacağı bağımsız bir tasarım şirketi kuracağı açıklandı.
Kurulacak olan yeni şirketin ismi LoveFrom olacak. Ayrıyeten şirkette ünlü dizayncı Marc Newsom da vazife alacak. Dünyanın en saygın endüstriyel tasarımcılarından biri olan Jony Ive’ın iPhone ve Mac de dahil olmak üzere tüm büyük Apple eserlerinin tasarımında imzası bulunuyor. Ayrıyeten şirketin “uzay gemisi” Apple Park yerleşkesini de tasarladı. Tecrübeli dizayncı Apple’da yaklaşık 30 yıldır çalışıyor.

Apple çabucak yerine birini atamayacak

Apple, Ive’ın yerine çabucak yeni bir isim getirmeyi planlamıyor. Bunun yerine sorumlulukları Endüstriyel Tasarım Lider Yardımcısı Evans Hankey ve İnsan Arayüz Tasarımı Lider Yardımcısı Alan Dye üstlenecek. İki tasarımcının, Apple’ın COO’su Jeff Williams’a rapor vereceği belirtildi. Jony Ive ise direkt şirketin işvereni Tim Cook‘a rapor veriyordu.

Başa dön tuşu