WhatsApp, Instagram ve Facebook problemlerinin Akamai kaynaklı olabileceği iddia ediliyor

Son devirde birçok sefer Facebook ve alt kuruluşları olan WhatsApp, Instagram’a erişimde kasvetler yaşandı. Bir diğeri ise bugün gerçekleşiyor. Ülkemizde de birtakım kullanıcıları etkileyen erişim külfeti sebebiyle, toplumsal medya platformlarında görsellerin yüklenmesi uzun müddetler alıyor. İddiaya nazaran bugünkü erişim derdi Akamai kaynaklı olabilir.

Avrupa ülkelerinde daha büyük çapta

İçerik dağıtım ağı olarak tanımlayabileceğimiz Akamai, firmalara ilişkin bilgileri dünyaya yayılmış farklı sunucularda barındırıyor. Böylelikle kullanıcı uygulamaya yahut siteye erişeceği vakit kendisine en yakın sunucuya yönlendiriliyor. Facebook da Akamai’den hizmet alan şirketlerden bir başkası. Bugün yaşanan erişim ıstıraplarının Akamai’nin çökmesi sebebiyle meydana geldiği tez ediliyor. Bilhassa Avrupa ülkelerinde toplumsal medya platformlarının yaşadığı sorun çok daha net hissediliyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih SAYAN da yaptığı Twitter paylaşımda ülkemizdeki kullanıcıların erişim badiresinden kısmen etkilendiğini doğruladı. Şimdi çözülemeyen sorun hakkında Facebook tarafından ise resmi bir açıklama gelmedi. Şimdilik yalnızca durumun farkında oldukları ve çözmek için çalıştıkları tarafında bir Tweet paylaşıldı. Rastgele bir firma tarafından sorunun kaynağı hakkında ayrıntılı açıklama gelir gelmez sizlere aktaracağız.

Başa dön tuşu