iOS uygulamalarının yüzde 99’u gizli izleyici barındırıyor

Bugün kullanıcılardan elde edilen şahsî bilgiler bilhassa reklamcılık alanında büyük değer taşıyor. Bu nedenle şirketlerin en çok ehemmiyet verdiği hususlardan birisi olabildiğince çok kullanıcı verisi tutmak oluyor. Bunun da en kolay yolu uygulamalar.

Hemen tümünde var

Günlük hayatta sayısız uygulamayı sayısız seferler kullanıyoruz. Bu istatistik geliştiricilerin uygulamalara kullanıcıları takip edecek çeşitli kodlar entegre etmesine neden oluyor. Bunların bir kısmı bilinirken birden fazla ise kapalı bir formda çalışıyor.

Wall Street Journal tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran iOS uygulamalarının yüzde 99’u saklı izleyiciler barındırıyor ve bu izleyiciler Facebook başta olmak üzere üye olmasanız bile bilgilerinizi gönderiyor.

Araştırma aslında bir gazetecinin Curious World adındaki uygulamanın çocuğuna dair pek çok datayı Facebook’a gönderdiğini keşfetmesiyle başlamış. Üstelik Facebook’un 13 yaş altındaki çocuklara ilişkin bilgileri toplamaya müsaade vermemesine karşın.

 

İki kişilik takım sonrasında çok bilinen 80 uygulamayı mercek altına almış ve 79 adedinde saklı izleyiciler keşfetmiş. Bu izleyiciler Facebook, Google üzere pek çok platforma gizlice datalar gönderiyor. Her uygulamada ortalama 4 tane izleyici bulunduğu tespit edilmiş. Curious World uygulamasında 7 tane, Sephora uygulamasında ise 13 izleyici bulunmuş. Bu izleyicilerin arama davranışlarını bile topladığı belirtiliyor. Uygulamaların kontratlarında ise şahsî bilgilerin müşteri tecrübesini geliştirmek gayesiyle toplandığı tabir ediliyor.

Aslında fiyatlı sürümlerini fiyatsız olarak sunan uygulamalarda bu üslup ferdî dataların toplanması çok garip karşılanmıyor. Bununla birlikte fiyatlı versiyonlarda da birebir toplama sisteminin devam ettiği vurgulanıyor. Yani para da ödeseniz bundan kurtulamıyorsunuz.

Bununla birlikte bugün başlayacak olan WWDC 2019 konferansında Apple’ın bilgi toplama konusunda kimi önemli adımlar atacağı söz ediliyor. Bilhassa çocuklara yönelik uygulamalarda data toplama kodlarının kısıtlanacak.

 

Başa dön tuşu