Opera’dan oyuncular için tarayıcı

Son periyotta oyunculara yönelik yazılım tarafında değerli ataklar görüyoruz. GPU Turbo yahut G-Sync gibi pek çok yazılım oyun esnasında performansı arttıran yahut gecikmeleri azaltan tahlillerle ilgi çekmeye çalışıyor. Opera ise mevzuya farklı bir açıdan yaklaşmış.

Opera GX neler sunuyor?

Opera GX ismiyle erken geliştirme etabına başlayan internet tarayıcısı oyuncuların gereksinimlerine nazaran kullandığı sistem kaynaklarını kısıtlayabiliyor. Tarayıcı içerisindeki denetim paneli kullanıcılara bu manada geniş bir seçenek sunuyor.

Kullanıcılar mevcut sistemine nazaran tarayıcının kullanacağı RAM ve işlemci oranını ayarlayabiliyor. Tarayıcı da buna nazaran kendi bileşenlerini kapatıyor yahut en düşük düzeye getiriyor. Böylelikle tarayıcı açıkken oyun performansı en az biçimde etkileniyor.

Opera GX bunun haricinde farklı yenilikler de sunuyor. Örneğin Twitch entegrasyonu ile takip edilen bir kanal canlı yayına geçtiğinde bildirim geliyor. GX Corner ise oyun ekosisteminden en son güncelleme ve haberleri sunuyor. Bunun haricinde entegre VPN üzere standart Opera özellikleri de mevcut. Tarayıcının sesleri Rubén Rincón ve Berlinist grubu tarafından hazırlanmış. Tarayıcı yıl sonuna hakikat en son sürüme ulaşacak.

Alfa sürümü

 

Başa dön tuşu