Apple eksik OLED siparişleri nedeniyle Samsung’a 683 milyon dolar ödedi

Geçtiğimiz hafta sizlere Güney Koreli teknoloji devi Samsung‘un, Apple‘dan OLED siparişlerini eksik verdiği gerekçesiyle bir telafi beklediğini duyurmuştuk. Beklenen gelişme sonrasında Apple ve Samsung’un 683 milyon dolarlık bir muahede yaptığı açıklandı.

Apple, Samsung’un ziyanını karşıladı

iPhone X modelinin piyasaya sürülmesi ile birlikte Apple, OLED ekran teknolojisine geçiş yapmış ve tedarikçi olarak da Samsung ile anlaşmıştı. Şirket yeni iPhone modellerinde kullanılmak üzere belirli sayıda bir OLED panel için Samsung Display ile bir mutabakat yapmış ve geçen mühlet zarfında düşük satış rakamlarının da tesiriyle bu amacını tutturamamıştı. Samsung ise bu durumda fazla üretim yaptığını ve satılmayan OLED ekranları için Apple’dan bir telafi beklediğini şirkete iletmişti.

Reuters’ın raporuna nazaran beklenen anlaşma gerçekleşti ve Apple, sipariş vermediği OLED ekranlar için Samsung’a 683 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Apple her ne kadar verilmeyen bu OLED siparişlerinin MacBook‘lar için verilebileceğini bir tahlil olarak sunsa da, Samsung yalnızca varsayım olan bu durumu kabul etmemişti.

Başa dön tuşu