İngiliz Üniversiteleri, öğrencilerin sosyal medya hesaplarını inceleyerek intiharları önleyecek

Günümüzde yaşanan birçok intihar olayının belirtileri, şahısların sosyal medya üzerindeki paylaşımlarına da yansıyabiliyor. Bunlardan kimileri kurtarılırken, kimilerine ise müdahale edilemiyor ve berbat son gerçekleşiyor. Bu durumdan yola çıkan Northumbria Üniversitesi, yeni bir uygulamaya başlatarak, muhtemel intihar hadiselerinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Öğrenciye gerekli takviye verilecek

Erken İkaz Aracı olarak isimlendirilen bu uygulama, üniversite öğrencilerinin toplumsal medya profillerini birleştiriyor ve bir öğrencinin ruh sıhhatinin yeterli olmadığını tespit etmesi durumunda ise, yardım için gerekli kurumlara haber veriyor. Northumbria Üniversitesi öğrenci Ofisi genel müdürü Nicola Dandridge‘e nazaran meseleler ne kadar erken tespit edilirse, muhtaçlık duyulan dayanak de o kadar faal bir halde verilebilecek.

Northumbria Üniversitesi, İngiltere’de bu uygulamaya başlayan birinci üniversite olarak kayıtlara geçti ve sistemin başka üniversitelerde de kullanılması planlanıyor. Birkaç yıl evvel Facebook, bu çeşit intihar olaylarını önlemek için yeni bir yapay zeka aracını tanıtmıştı. Teknoloji, kritik değere sahip bu üzere olayları teşhis etmede başarılı olursa, insanlık ismine büyük bir gelişme olacağını söylemek mümkün.

Başa dön tuşu