Netflix, film sektöründe aradığını bulamadı: Bütçeler kısılacak

Netflix, yepyeni içerik kütüphanesini genişletmek için bildiğiniz üzere son yıllarda inanılmaz harcamalar yapıyor. Bilhassa de sinema kategorisinde artık dünyanın en büyük üretimci şirketleriyle müsabakaya başlayan dijital içerik devi, son devirlerde 100 milyon doları aşan bütçelere sahip sinemalar hazırlamaya başlamıştı. Fakat kesimden gelen son haberlere nazaran Netflix, yepyeni sinemalarında istediği başarıyı yakalayabilmiş değil.

The Information tarafından yapılan habere nazaran Netflix bundan sonra yüksek bütçeli filmler çekmeden evvel iki defa düşünecek. Şirket yöneticisi Ted Sarandos, geçtiğimiz ay düzenlenen bir toplantıda yepyeni sinemalarının yeterince izleyici çekemediğini ve bu alandaki gelecek planlarında değişiklikler yapmaya karar verdiklerini söylemiş.

The Information’da yer alan sözlere nazaran Netflix’in bu kararı almasındaki en büyük etken, mart ayında yayınlanan Triple Frontier sineması olmuş. Ben Affleck’in başrolünde yer aldığı Triple Frontier, tam 115 milyon dolarlık dev bir bütçeyle hazırlanmış olmasına karşın çok fazla seyirci sayısına ulaşamamıştı.

Netflix’in harcalamaları kısma kararı elbette daha az orjinal sinema göreceğimiz manasına gelmiyor. Netflix yöneticileri artık sinema dalını daha âlâ anlamaya başladıklarını düşünüyor. Daha düşük bütcelerle daha kaliteli sinemalar üretme istikametinde bir plan var. Dijital içerik devinin 2019’da orjinal sinema ve diziler için ayırdığı bütçe tam 15 milyar dolardı. 

Başa dön tuşu