Türkiye için ilk olacak silah simülatörü göreve başlıyor

BİTES Savunma Havacılık ve Uzay Teknolojileri, ASELSAN tarafından üretilen ve kara araçlarında kullanılan uzaktan kumandalı Sarp Silah Sistemi için eğitim simülatörü oluşturdu. Alanda misyon yapan birlikler evvel Sarp’ın simülatöründe atış yaparak tecrübe kazanacak, akabinde alanda daha yüksek muvaffakiyetle misyon yapacak.

Simülatörün ismi SARP-SIM

SARP-SIM ismi verilen simülatör Türkiye’nin kara aracı gömülü birinci eğitim sistemi olarak geliştirildi. ASELSAN ile yapılan iş birliğiyle SARP Silah Sistemi’nin tüm kabiliyet ve yetenekleri gerçekçi biçimde simüle edildi. Kara araçları içerisinde, kara arçlarının kendi ekipmanlarıyla ve başka bir altyapı ihtiyacı olmadan mekan bağımsız misyon yapabilme kabiliyetine sahip. Bu sayede özel binalar ve altyapılar kurulmasına gerek duyulmuyor ve sistem maliyet faal biçimde kullanılabiliyor. SARP-SIM, operatörün gerçek SARP silah sistem donanımları ile eğitim almasını sağlarken taşınabilir durumda olan haberleşme ünitesi ve dizüstü bilgisayarlar ile hem araç hem de sınıf ortamında çarçabuk eğitim alma imkanı sunuyor.

SARP-SIM, geliştirilen gerçekçi taktik ortam, yapay zekaya sahip sanal unsurlar, yüksek kalitede TV ve termal kamera imgeleri ile sistemi kullanan güvenlik güçlerinin tecrübe ve deneyimlerini artırmayı hedefliyor. Ayrıyeten SARP-SIM, gerçek Sarp sisteminin tüm ayar ve arızalarını da simüle edebiliyor.

SARP-SIM’de yaratılan gerçekçi arazi bilgileri ile güvenlik güçlerinin misyona gitmeden savaş ortamını görmüş ve deneyimlemiş olması amaçlanıyor.

BİTES, sisteme ortak misyon yapabilme (şebekelenme) kabiliyeti de kazandırıyor. Böylelikle gerçek taktik ortamındaki durumlara benzeri olarak, farklı araçlardaki birden fazla Sarp operatörünün birbiriyle koordineli formda tıpkı senaryoda misyon yapması sağlanabiliyor. Bu kabiliyet kapsamında ileride çok yaygınlaşması beklenen Metaverse tabanlı eğitim sistemlerinin birinci adımı da atılmış oluyor.

SARP-SIM Projesi, Eğitmen Denetim Yazılımı, Çevresel Ses ve Haberleşme Yazılımı, Taktik Etraf Simülasyon Yazılımı, Görsel Data Tabanı ve 3 boyutlu modeller ile imaj üreteçleri (taktik alan görselleştirme) üzere birçok alt sistem içeriyor. SARP-SIM ile eğitim alan kullanıcılara eğitim sonu performans değerlendirmesi de yapılabiliyor.

BİTES Başkan Sistem Mühendisi Bayram Akalan, AA muhabirine, Sarp’ın Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan uzaktan komutalı bir silah sistemi olduğunu söyledi.

Sistemin ekseriyetle kara araçlarına entegre biçimde kullanıldığını belirten Akalan, bu sistemi kullanan çalışanın eğitim muhtaçlıklarını karşılayabilmek ismine bir simülasyon muhtaçlığı ortaya çıktığını ve bu alanda 20 yılı aşkın tecrübeye sahip BİTES’in bir tahlil geliştirdiğini tabir etti.

Akalan, SARP-SIM’in Türkiye için bir birinci olduğunu, askeri kara araçları için gömülü bir simülatör olarak misyon yapacağını lisana getirerek, şöyle konuştu:

“Gerçek sistemin kabiliyetleri, modellenmesi doğrultusunda ortaya çıktı. Sistem ve platform üreticileriyle birlikte çalışarak gerçek kabiliyetlerini birebir eşleştirerek oluşturduk. Gömülü simülatör sistemi, gerçek sistem ekipmanlarının birebir yerinde kullanılarak işçinin el ve motor marifetlerini aktif formda kullanabilmesi için maharet ve alışkanlık kazandırmak üzere tasarlandı. İşçi, silahın konuşlu olduğu araçta ya da bir sınıfta, istenilen yer ve ortamda arayüz kutusu ve bilgisayar aracılığıyla eğitimini alabiliyor.”

Sarp sisteminin alt sistemlerden oluşan bütünleşik bir eser olduğunu vurgulayan Akalan, simülatörle yapılabilecek çalışmalara ait şu bilgileri verdi:

“Bu sistemin sahip olduğu yetenekler ortasında atış yapabilmenin ötesinde uzaktan kumandayla komuta edilebilmesi, sisteme entegre edilmiş elektro-optik alt sistem üzerinden TV, termal kamerayla imaj alınabilmesi ve bu imajlar üzerinden balistik uygulanarak atış yapılabilmesi yer alıyor. Bu simülatörle gerçek sisteme dair yaptığımız benzetim tam olarak bunu kapsıyor. Sanal bir dünya, taktik etraf oluşturuyoruz. Taktik etraf içinde gerçek balistik hesaplamalara bağlı olarak operatörün atış yapması sağlanıyor. Bu gece-gündüz, farklı hava şartlarında mümkün olabiliyor. SARP-SIM, operatörün muharebe ortamında karşılaşabileceği tehditlere karşı koyabilme, silahı efektif kullanabilme, sistemdeki muhtemel arızalar yaşadığında neler yapması gerektiğini öğrenebilme üzerine konseyi.”

Akalan, yaklaşık bir yıldır proje üzerinde çalıştıklarını ve sistemin kabullerinin yapıldığını, gelecek ay da simülatörün kullanılmaya başlanacağını bildirdi.

Farklı silah sistemlerinin de gündemlerinde olduğunu vurgulayan Bayram Akalan, “Sarp başka silah sistemlerimizde kullanılabilecek bir altyapı projesi. Gündemimizde öteki silah sistemlerini de misal biçimde simüle edebilme konusu mevcut. Uçaksavar, makineli tüfekler, kara ve deniz platformları, hava savunma sistemlerini de emsal formda simüle edebilmeyi planlıyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu