SpaceX, ilk Starship yakıt doldurma testini tamamladı! Bekle bizi Mars!

Şirket aracın Super Heavy ve Starship kademelerini 10 milyon libreden fazla sıvı oksijen ve metan yakıtı ile yükledi. Ek olarak, SpaceX, lansman gününe kadar tamamlaması gereken kimi geri sayım prosedürlerinden de geçti. SpaceX, Twitter’da “Bugünkü test, tam bir fırlatma geri sayım dizisinin yanı sıra Starship’in performansını ve uçuş operasyonları için yörünge pedini doğrulamaya yardımcı olacak” dedi.

Space.com’un da belirttiği üzere, pazartesi günkü test, SpaceX’in önümüzdeki aylarda Starship’in yörünge uçuşunu tamamlama yolunda olduğu manasına geliyor. Şirket, bir Starship prototipinin birinci başarılı inişinin akabinde Mayıs 2021’de bu test için gerekli evrakları teslim etmişti. O vakitten beri, Starship programı bir çok aksilikle karşılaştı.

SpaceX, birinci Starship yakıt doldurma testini tamamladı! Bekle bizi Mars!

Örneğin, uzun bir inceleme, Federal Havacılık Yönetimi SpaceX’e Starship lansmanlarının şirketin Teksas’taki Boca Chica tesisini çevreleyen ortam üzerindeki tesirini azaltmak için 75’ten fazla aksiyonda bulunması buyruğunu verdi. Daha yakın bir vakitte, ateşleme testi, bir patlamayla sona erdi. Bu haftaki provanın akabinde, Starship’in uçabilmesi için SpaceX’in yerde birkaç test daha tamamlaması gerekiyor. Daha kritik denemelerden biri, şirketin Muhteşem Heavy güçlendiricinin 33 Raptor motorunun tümünü birebir anda ateşlemesini gerektirecek.

Başa dön tuşu