Kedilerin eve ölü hayvan getirmesi yapay zeka ile önleniyor

Evinde kedi besleyenler tarafından bilinen değerli bir sorun, Amazon mühendisi Ben Hamm’in de başına geliyor. Kedilerin sahipleri için hediye getirme alışkanlıkları başta güzel bir şey üzere gözüküyor. Lakin bu armağanların ölü hayvanlar olması kıymetli bir sorun. Ben Hamm de yapay zeka yardımıyla kendi kedisinin konuta meyyit hayvan getirmesini engelleyen bir sistem geliştirdi.

Kedi kapısı kilitleniyor

Kedi kapısına kurulan bu sistemin temelinde Amazon’un DeepLens kamerası var. Kameradan alınan imajlar özel olarak hazırlanan yapay zeka modeli içerisinde işleniyor. Üç farklı duruma odaklanan bu yapay zeka modeli, evvel kamerada kedinin olup olmadığı tespit ediyor. Daha sonrasında konuta girme yahut çıkma durumu belirleniyor. Son olarak ise kedinin yanında meyyit hayvan olup olmadığı denetim ediliyor. Şayet yanında meyyit bir hayvan ile geliyorsa kedi kapısı Arduino yardımıyla 15 dakikalığına kilitleniyor. Ayrıyeten kuşları muhafazaya çalışan “National Audubon Society” tertibine da otomatik olarak bağış yapılıyor.

Sistemi beş haftadır kullandığını belirten Amazon mühendisi, kedisinin bu müddet içinde 108 sefer kapı dışarı kaldığı söyledi. Bunlardan sadece birinde sistem yanlışlı olarak kapıyı kilitlemiş. 23 binin üzerinde fotoğrafla eğitilen yapay zeka, işini neredeyse kusursuz yapıyor diyebiliriz.

Ben Hamm, yapay zekanın gündelik sorunlara bulduğu tahlilleri göstermek açısından eğlenceli bir projeyi hayata geçirmiş. Kendisinin sistemin işleyişini anlattığı konuşmasını aşağıdaki görüntü üzerinden izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu