Türkiye ile Almanya yapay zekada işbirliği yapacak

Türkiye ile Almanya yapay zeka alanında işbirliğini geliştirmeyi hedefliyor.

Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da iştirakiyle düzenlenen Almanya-Türkiye Yapay Zeka Konferası’nda konuşan Federal İktisat Bakanı Peter Altmaier, iki ülkenin yapay zeka alanında ağır bir işbirliğine gideceğini söyledi. 

DW Türkçe’nin haberine nazaran Altmaier, yapay zeka alandaki işbirliğinin makina endüstrisi, elektroteknik ve lojistik kesimlerini kapsayacağını kaydetti. 

Altmaier Berlin’de düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, yapay zekanın mevcut çalışma usullerini kökten değiştireceğini belirterek, şimdiden katma bedel sağlamaya başladığını söz etti.

Ekonomideki dijital dönüşüm için milletlerarası işbirliklerinin değerine vurgu yapan Altmaier, bu bağlamda Alman hükümetinin üç milyar euro araştırma ve geliştirme bütçesi ayırdığını söyledi.

AVRUPA’DA BİLGİ TABANI OLUŞTURULACAK

Yapay zekanın şoförsüz arabalar yahut sanayide kullanıldığını söz eden Alman bakan, “Kullanım alanlarıyla ilgili büyük potansiyeller mevcut. Lakin memleketler arası rekabet büyük” diye konuştu. Altmaier, bu bağlamda Avrupa’da bir bilgi tabanı oluşturulması için teşebbüs başlatacağını da kelamlarına ekledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Türkiye ile Almanya ortasında yakın ekonomik bağlantıların bulunduğuna işaret ederek, “Artık bu münasebetler daha farklı bir seviyeye çıkacak” dedi. 

TÜBİTAK bünyesinde bir Yapay Zeka Enstitüsü oluşturmak istediklerini belirten Varank, “Bu kurum, yapay zeka alanında çekirdek teknolojiler geliştirecek, akademide üretilen bilimsel çıktıları, kamu ve özel dalın hizmetine sunarak bir köprü görevi görecek” diye konuştu.

Yeni teknolojilerin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerini de anlatan Varank, “Dijital teknolojileri geliştiren firmaların, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerine takviye olarak bu alandaki yatırımların sayısını artırıyoruz” dedi.

Varank ayrıyeten Bilim İnsanı Dayanak Programları ile yapay zeka ve ilgili alanlarda burslar verdiklerini kaydetti.

Başa dön tuşu