Avrupa Birliği, Broadcom’a rekabet karşıtı uygulamalar yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlattı

Avrupa Birliği, önde gelen yonga üreticilerinden biri olan Broadcom‘a yönelik, rakiplerini engellemek ve pazardaki hakimiyetini kullanarak kural dışı mutabakatlar yürüttüğü gerekçesiyle, şirket hakkında antitröst soruşturması başlattığını açıkladı.

Alacağı ceza merak konusu

Avrupa Komitesi bilhassa şirketin modemler ve TV alıcı kutularında kullanılan Broadcom yonga setlerine odaklanmış durumda. Komiteden Margrethe Vestager hususla iligli yaptığı açıklamalarda, dev şirkete süreksiz bir yasaklama getirilerek, rekabette önemli ve onarılamayacak ziyanların önüne geçmek istediklerini tabir etti. Broadcom, ABD Federal Ticaret Kurulu tarafından da benzeri telaşlar nedeniyle soruşturma altında bulunuyor.

Avrupa Kurulu’nun tezlerine nazaran Broadcom, TV alıcı kutuları ve modem üretimi yapan ana müşterileri ile tüketicileri ziyana uğratacak kural dışında mutabakatlar yapıyor. Şirket Intel yahut Qualcomm üzere yonga üreticileri kadar yaygın olarak bilinmese de, eserleri birçok şirket tarafından kullanılmakta. Örneğin Apple’ın iPhone XS ve Dell’in XPS 13 üzere aygıtlarında Broadcom teknolojileri mevcut. Avrupa Birliği‘nin antitröst makamları son yıllarda teknoloji devlerine yakın markaj uyguluyorlar ve radara takılan son şirketin olan Broadcom’un bu soruşturmadan nasıl bir cezayla çıkacağı ise şimdilik merak konusu.

Başa dön tuşu