Lotus’un elektrikli hiper otomobili Evija tanıtıldı: 18 dakika şarjla 400 km menzil

Spor araba üreticisi Lotus’un merakla beklenen elektrikli hiper arabası aylar süren teaser paylaşımlarının akabinde nihayet ortaya çıktı. Lotus Evija ismini alacağı daha evvelce açıklanan araç, ‘trafiğe uygun en güçlü seri üretim aracı’ olarak lanse edildi.

Gerek tasarımı gerek performansıyla rakiplerine göz dağı veren Lotus Evija dört adet elektrik motorundan güç alıyor. Bu motorlar toplamda 2000 beygir güç ve 1700 Nm tork üretiyor. Elektrikli hiper araba Lotus Evija bu sayede 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlıyor ve azamî 320 km/s hıza çıkabiliyor. Evija’nın 300 km/s sürate ulaşması da 9 saniyeden az sürüyor.

Lotus Evija’nın her bir tekerleğinde bulunan ve bu sayede dört tekerlekten sürüş sağlayan elektrik motorları, aracın ortasına pozisyonlandırılmış 70 kWh’lık lityum iyon batarya ile besleniyor. Williams Advanced Engineering tarafından geliştirilen batarya Lotus Evija’ya tek şarjla 400 km menzil sağlıyor.

Batarya yalnızca 18 dakikada tam doluma ulaşıyor

Lotus Evija’nın en dikkat cazibeli özelliği ise bataryanın şarj mühleti. Dünyanın en süratli şarj olan bataryasına sahip olduğu söylenen araç 350 kW şarj istasyonunda şarj edildiğinde %80 doluma 12 dakikada, tam doluma ise 18 dakika gibi etkileyici bir müddette ulaşıyor. Ayrıyeten Evija’nın bataryası 800 kW şarj kapasitesini de destekliyor. Şimdi bu kapasiteye sahip şarj üniteleri üretilmedi lakin bu mümkün olduğunda Evija’nın tam doluma ulaşması sadece 9 dakika sürecek.

Lotus Evija’nın etkiletici performansı sadece elektrikli motorlardan kaynaklı değil. Aracın ultra hafif karbon fiber monokok şasi de Evija’nın en hafif versiyonunun sadece 1,680 kg tartıya sahip olmasını sağlıyor. Aracın tabanındaki batarya paketini de hesaba katarsak bu tartının hayli başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra Lotus Evija’da yol tutuş ve konfor üzere ayrıntılara da ehemmiyet verilmiş. Motorsporlarından türetilmiş süspansiyon sistemi, 20 ve 21 inç magnezyum jantlar ve dövme alüminyum AP Racing fren sistemi buradaki özellikler ortasında.

Fiyatı 2.1 milyon dolar

Aerodinamik konusunda da başarılı olduğu söylenen Lotus Evija’da yan aynalar yerine otomatik içeri katlanan kameralar, aktif art spoyler ve F1’den esinlenilen Sürtünme Azaltma Sistemi bulunuyor. Ayrıyeten hava akışını optimize eden Venturi tünelleri de Evija’nın özellikleri ortasında. Sırf 130 adet üretilmesi planlanan Lotus Evija’nın 2.1 milyon dolar fiyat etiketine sahip olacağı belirtiliyor.

Foto Galeri | 21 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu