Tesla, otonom sürüş bilgisayarlarını yıl bitmeden güncellemeye başlayacak

Tesla arabaların en değerli özelliği hiç şüphesiz otonom sürüş yetenekleri. Bu yeteneğin altında da bugüne kadar Nvidia üretimi yongalar yatıyordu. Geçtiğimiz Nisan ayında ise Tesla kendi geliştirdiği çipi duyurdu. Hatta uzun müddettir yeni Tesla arabalar bu çipe sahip tam otonom sürüş (FSD) bilgisayarı ile geliyor.

Elon Musk daha evvelce satılan tam otonom sürüş özellikli araçlar için de büyük bir müjde vermişti. Eski araçlar yeni FSD bilgisayara ücretsiz olarak kavuşacaklar. Araçların güncellemeye başlanacağı tarih ise belgisiz. Lakin bugün Elon Musk, Twitter hesabından 2019’un son çeyreğinde güncellemelerin büyük ihtimalle başlayacağını haber verdi.

21 kat daha fazla performans

Yeni FSD bilgisayarı Tesla araçlar için epey kıymetli. Kameralar ve çeşitli sensörlerden alınan bilgiyi işleyen bu bilgisayar, performans noktasında yetersiz kalmaya başlamıştı. Tesla kendi çipi sayesinde Nvidia’nın tahliline kıyasla 21 kat daha fazla performans aldığını açıkladı. Ayrıyeten hem güç tüketiminde hem de kartın genel halinde değişiklik olmadığı için eski modellerin yeni bilgisayara güncellenmesi çok daha rahat olacak.

Ancak her şartta Tesla’nın yeni bilgisayarı takması gereken binlerce Model 3, Model X ve Model S araç mevcut. Görünen o ki 2019 bitmeden yeni FSD bilgisayarlar süratle araçlardaki yerini alacak. Alışılmış ki Elon Musk’ın yaptığı paylaşımdaki “büyük ihtimalle” yazısını unutmamak gerek. Yani gecikmeler yaşanması mümkün.

Başa dön tuşu