Yeni nesil MacBook Air öncekinden daha yavaş bir SSD’ye sahip

Apple’ın kısa mühlet evvel yenilediği MacBook dizüstü bilgisayarları ortasında MacBook Air da vardı. Çoklukla bu tıp güncellemeler aygıtlar için yeni ekran kartı ve daha hızlı işlemci ve depolama ünitesi manasına gelir. Lakin 2019 MacBook Air bir adım geriye gitmiş üzere görünüyor.
Fransız web sitesi Consomac, Blackmagic Disk Speed aracını kullanarak yeni kuşak MacBook Air üzerinde bazı testler yaptı. Bunun sonucunda da dizüstü bilgisayarın 2018’de piyasaya sürülen evvelki modele kıyasla daha yavaş bir SSD’ye sahip olduğu ortaya çıktı.

Okuma suratında yüzde 35 düşüş var

Yapılan testlerde 256 GB depolama alanına sahip 2019 MacBook Air, 1 GB/sn yazma suratı ve 1.3 GB/sn okuma suratına ulaştı. 2018 yılında çıkan muadil modelin ise 920 MB/sn yazma suratı ve 2 GB/sn okuma suratına sahip olduğu belirtiliyor.
Yazma suratı eski makine ile aynı (hatta biraz daha iyi) olsa da, performansa en çok tesir eden okuma suratında yüzde 35 düşüş kelam konusu. Belgelere erişirken ve ayrıyeten dizüstü bilgisayarı başlatırken okuma hızının ne derece kıymetli olduğunu düşünürsek, bu durum kullanıcının deneyimi üzerinde gözle görülür bir tesire sahip olabilir.

Başa dön tuşu