Dünya’ya bir kara delik yaklaşırsa ne olur? İşte tüyler ürpertici o video!

İnsanlığın en büyük merak bahislerinden olan kara delikler, kainatın en gizemli yapılarından birisi olarak yer alıyor. Güneş’ten milyarlarca kat daha fazla kütleye sahip olan bu gök cisimleri, önlerine çıkan her şeyi yutuyorlar.

İçinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde de bir karadelik yer alıyor. Sagittarius A ismiyle bilinen bu kara delik, Güneş üzere yıldızları etrafında döndürüyor. Yani biz de bu her geçen anda bu kara deliğin etrafında dönmeye devam ediyoruz.

Ancak uzayda yer alan bu kara delikler, sırf galaksilerin merkezinde yer alanlarla sonlu değil. Galaksimizin içinde, yıldızlararası boşlukta ve hatta galaksilerarası uzayda bile başı boş kara delikler yer alıyor.

Saniyeler içerisinde yok olurduk!

Bazılarımız bu kara deliklerden birisi Dünya’ya yakınlaşırsa ne olurdu diye merak ediyor. Yayınlanan bir görüntüde bu galaksilerden birisinin Güneş sistemine ve buradan da Dünya’ya yaklaştığında nasıl bir manzara ortaya çıktığı gösteriliyor.

Aslında bu görüntüde yer alan kara delik, Dünya’yı çekebilecek noktada yer almıyor. Görüntü bir kurgu ile Dünya’ya yakın olan bir kara deliğin gökyüzünden nasıl görüneceğini gösteriyor.

Eğer kara deliğin çekim alanına girseydik “spagettileştirme” denen bir süreçten geçerdik. Neredeyse saniyeler içerisinde yutulur ve yok olurduk.

Kara deliğin yer çekim kuvvetine düşecek olan Dünya, kara deliğin harikulâde çekim gücü yüzünden bir spagetti üzere uzayıp parçalanarak yutulurdu.

Umarız ki yaşadığımız gezegene rastgele bir kara delik yakınlaşmaz ve bu türlü bir şeyi deneyimlemeyiz.

Başa dön tuşu