YouTube içerik üreticilere yönelik pek çok yenilik duyurdu

Geçmişte yalnızca görüntü paylaşımı hedefiyle kullanılan YouTube bugün gelir elde edilen bir meslek kolu haline gelmiş durumda. İçerik üreterek gelir elde etmeye çalışan kanal sahiplerine YouTube da farklı tahliller öneriyor. Bu hafta platformun duyurduğu pek çok yenilik var. Hepsinin temelinde içerik üreticilerinin daha fazla gelir elde edebilmesi yatıyor.

Üreticilerin lehine

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Kanal Abonelikleri sistemi devreye girmişti. Kullanıcılar istedikleri kanala aylık 4.99$ karşılığında sponsor olarak özel içeriklere erişim hakkı elde ediyordu. Artık ise kanal sahipleri 5 farklı abonelik ve fiyat düzeyi belirleyebiliyor. Her abonelikte farklı içerikler sunuluyor. Fine Brothers Entertainment bu sistemde daha fazla gelir elde etmeyi başarmış.

Diğer taraftan yayın esnasında yorumun öne çıkmasını sağlayan Super Chat özelliğinin yanına Super Stickers özelliği eklendi. Bu sayede kullanıcılar etiketler satın alarak yayın esnasında paylaşabilecekler. Yeniden sivil toplum örgütlerine bağış yapabildiğiniz YouTube Giving araçları da beta sürecinden çıktı.

Son olarak kanal sahiplerinin görüntülerini muhakkak başlıklar altında toplayabildiği Learning Playlists ve görüntü tekliflerinin izleme sayfasından kaldırılması yenilikleri de devreye alınmış durumda.

 

Başa dön tuşu