Rusya kurtarma operasyonu için harekete geçti

NASA basına verdiği bir brifingde, Rusya’nın Roscosmos ajansının hasarlı uzay aracının yerine 20 Şubat’ta istasyona boş bir Soyuz göndereceğini söyledi. Sızdıran kapsülün Mart ayında bir orta mürettebat olmadan Dünya’ya dönmesi bekleniyordu. Şubatta gönderilecek araç deneyleri ve başka kargoları Dünya’ya getirecek. Kozmonotlar Dmitriy Petelin ve Sergey Prokopyev ile NASA astronotu Frank Rubio, planlandığı üzere Mart ayında yola çıkmak yerine artık birkaç ay daha yörüngede kalacaklar.

Sızıntıdan etkilenen araç 14 Aralık’ta parçacık püskürtmeye başladı. ISS takımı, harici bir radyatör soğutma döngüsünün hatalı olduğunu çabucak fark etti ve araştırmacılar daha sonra radyatöre bir mikrometeoroidin çarptığını belirlediler. Roscosmos kısa müddet sonra Soyuz’un standart bir mürettebat dönüşü için kullanılamayacak kadar tehlikeli olduğuna karar verdi. Sıcaklıklar tekrar girişte 100F’yi geçerek hem yolcuları hem de bilgisayar ekipmanını tehdit edecekti. Teşkilattan Sergei Krikalev’e nazaran, prosedür çok güç olacağından, uzayda bir tamirat da pratik olmayacaktı.

Rusya kurtarma operasyonu için harekete geçti

ISS grubu, acil bir durumda tahliye için kırık Soyuz’u kullanmaya hala hazır. Lakin, ISS’deki yedi bireyden üçünün konuta dönmek için yüksek riskleri kabul etmesi gerektiğinde bu pek de ülkü bir tahlil değil. Bir SpaceX Crew Dragon kapsülü de araca kenetlenmiş durumda lakin bu kabin olağanda sadece dört kişi taşıyabiliyor. NASA’nın ISS program lideri Joel Montalbano, brifingde, Soyuz yolcularından birinin gerekirse Crew Dragon’da seyahat edip edemeyeceğini görmek için SpaceX ile görüşmeler yapıldığını söyledi.

NASA ve Roscomos ortasındaki bağlar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde gerilemiş durumda. Rusya geçen yaz 2024’ten sonra kendi uzay istasyonu üzerinde çalışmak için ISS’den ayrılacağını söylemişti ve ABD 2021’den beri Rusya’nın muhtemel geri çekilmesine hazırlanıyor.

Başa dön tuşu