Teknoloji devleri binlerce kişiyi işten çıkarırken Apple nasıl ayakta kaldı?

Pandemi periyodunda çok bir halde büyüyerek yüz binlerce kişiyi işe alan teknoloji devleri, küresel ekonomik kriz başlayınca birebir süratte işten çıkarmaya başladı. Google, Amazon, Microsoft üzere devler on binlerce kişiyi işten çıkardı. Pekala Apple bu zahmetlere nasıl göğüs geriyor?

Apple’dan akılcı politika

Toplamda 164 bin çalışanı olan Apple’ın son periyotta gündeme gelen tek işten çıkarma hadisesi yaklaşık 100 kişilik kontratlı bir mühendislik takımını işten çıkarması oldu. Firmanın en büyük işten çıkarma atağı ise Steve Jobs vaktinde 1997 yılında 4100 kişi ile olmuştu.

Rakiplerinin bilakis Apple pandemi periyodunda büyük işe alım atakları yapmadı. Daha çok eser geliştirme ve ekonomik gelişmeleri izleme taraftarı oldu. 2020 yılından bu yana 17 bin kişiyi işe alan Apple fizikî mağaza büyümesine de orta verdi. Tekrar rakipleri üzere fiyatsız yemek yahut atıştırmalık hakkı yerine çalışanların fiyata karşılık yemek tercihi yapacağı bir sistem belirledi.

Ayağını yere sağlam basmayı tercih eden Apple bu sayede çalışanların da randımanını arttırmış ve itimadını kazanmış oldu. 1 Şubat itibariyle firma son çeyrek finansal sonuçlarını açıklayacak lakin şimdilik firma içerisinde rastgele bir işten çıkarma haberi duyulmadı.

Başa dön tuşu